"Závěry studií říkají, že olympijské hry mohou být pro Prahu výhodné," řekl ve čtvrtek primátor Pavel Bém (ODS).

Pro ujištění zastupitelů dodal, že rozhodnutí je teprve druhým stupněm z deseti a že Praha může kdykoli během tohoto procesu odstoupit. "Olympiáda musí být výnosná. Kdyby se kvůli ní Praha zadlužila, tak ji pořádat nebudeme," uvedl Bém.

Souhlas s olympiádou vyjádřili v půlce září i pražští radní. [celá zpráva]

Obecné mínění je, že Praze se hostit olympiádu v roce 2016 nepodaří. Důvodem je fakt, že o čtyři roky dříve budou hry také v Evropě, a to v Londýně. Hlavní město se o ni navíc uchází poprvé.

O pořádání olympijských her se zatím ucházejí také Berlín, Baku, Madrid, Pusan, Dillí, Rio de Janeiro, Tokio, Los Angeles, nebo Chicago. Uzávěrka přihlášek je 15. září. "Je na 99 procent jisté, že v roce 2016 získá hry jiný kontinent," poznamenal Bém, podle kterého je reálnější datum 2020 nebo 2024.

Zastupitelstvo také rozhodlo, že pražský magistrát založí společně s Českým olympijským výborem obecně prospěšnou společnost Praha olympijská. Ta bude kandidaturu organizačně zajišťovat. Město do ní vloží 15 miliónů korun.

Olympiáda by měla přijít na 136 miliard korun

Magistrát již dříve nechal zpracovat územní studii, podle níž je výstavba olympijských sportovišť i zázemí reálná. Podle Béma budou všechny objekty mít své využití i po hrách.

Podle ekonomické studie z roku 2004 by hry stály téměř 136 miliard korun a přinesly by celkový zisk 25 miliard korun.

Dalších asi 490 miliard korun by stála nutná dopravní a jiná infrastruktura, kterou však Česká republika podle zastánců her potřebuje i bez nich. Jen sama kandidatura bez ohledu na výsledek přijde podle studie na půl miliardy korun.

Podle stejného zdroje by bylo nutné investovat 24 miliard ještě před volbou pořadatele, ale Bém v tom nevidí problém. "Když neuspějeme, tak nebudeme stavět olympijský ceremoniální stadion. Ale budeme mít dokončený dopravní skelet, čističku odpadních vod, dostavěný bude i bazén Šutka, jen to nebude bazén olympijský," řekl.

Olympijské hry by se netýkaly jen Prahy, některé soutěže by se odehrávaly v jiných krajích.