"V případě, že by pan předseda Čunek odstoupil, měl by ho na ministerstvu nahradit z pozice prvního místopředsedy Roman Línek, který byl hejtmanem i náměstkem na ministerstvu místního rozvoje," řekla Právu místopředsedkyně středočeské organizace KDU-ČSL Helena Langšádlová.

Čunek by měl zůstat šéfem strany a v případě, že by se očistil, by se do vlády vrátil. Podobně se vyjádřilo i několik dalších lidovců, kteří však nechtěli být jmenováni. Línkovo vyjádření se včera nepodařilo získat.

Předseda moravskoslezské KDU-ČSL Pavol Lukša uvedl, že nevidí zatím důvod, proč by Čunek v případě odchodu z vlády měl opouštět i post předsedy. Dobrým kandidátem na ministra pro místní rozvoj by podle Lukši byl bývalý zlínský hejtman František Slavík. Dříve padalo i jméno bývalého ministra životního prostředí Libora Ambrozka.

O dalším osudu Čunka v pátek odpoledne může rozhodnout 90členná celostátní konference KDU-ČSL, tedy nejvyšší orgán strany mezi sjezdy. Většina oslovených členů se shoduje, že k otevřené výzvě, aby Čunek rezignoval, nedojde. S plnou podporou ale Čunek počítat nemůže, protože část lidovců si myslí, že by Čunek měl odstoupit sám do té doby, než se očistí.

Langšádlová Právu řekla, že již před čtrnácti dny zasedalo předsednictvo středočeského kraje. "Byla tam taková situace, že část předsednictva se domnívala, že je to velice vážné, že to poškozuje vládu a pan předseda by měl zvážit případný odchod," řekla Právu. Dodala, že určitě nebude Čunka vyzývat k tomu, aby odešel: "To rozhodnutí z něj nikdo nemůže sejmout."

Podle šéfa jihočeských lidovců Vladimíra Pavelky je nutné brát vážně vyjádření premiéra Mirka Topolánka a předsedy zelených Martina Bursíka, kteří nepřímo Čunka k rezignaci vyzvali. "Musíme je brát vážně i při našich diskusích, nemůžeme dělat, že žijeme ve vzduchoprázdnu a že naši koaliční nic neříkají," řekl Právu Pavelka.

Místopředseda vysočinské organizace lidovců Jiří Blažek si myslí, že Čunkův odchod by situaci u koaličních partnerů uklidnil, ale předpokládá, že otevřená výzva k rezignaci dnes u lidovců nezazní.

Podle senátora Adolfa Jílka, který loni kandidoval proti Čunkovi na předsedu, je pouze na něm, jak se zachová. "My jsme na minulém celostátním výboru přijali usnesení, že mu důvěřujeme. A ta důvěra je i v tom, že má rozum, aby si uvědomil, kdy se má jak zachovat," řekl.

Za Čunka se jasně postavila jihomoravská a zlínská organizace. Podle místopředsedy strany Macka jej Čunkův případ postavil před těžké dilema. "Vyhodnotil jsem, že v našich podmínkách je lepší, když ve funkcích zůstane," řekl Právu Macek