"Není podstatné, zda bude pod hlavičkou NATO," uvedl Václav Havel. "Podepsáním vstupu jsme řekli, že jsme spojenci a budeme si pomáhat. Podle něj je jedno, jestli jsou obranné systémy bilaterální nebo multilaterální, navíc tento může být do systému NATO zahrnut. Opominul přitom námitky, že v současné době navzdory plánům jde o ryze americký projekt, k němuž Evropa podle vysokého představitele EU Javiera Solany nepřistoupí, i když Unie nikomu nebude bránit v podepsání  bilaterální smlouvy.

Podle Havla je navíc dobré k systému přistoupit také kvůli hrozbám Moskvy, že Rusko může vypovědět smlouvu o likvidaci raket středního doletu. Zmínil dokonce, že Rusko hrozí jakousi další "Hirošimou", když ruští představitelé uvedli, že výrobu raket středního doletu mohou obnovit, neboť výrobní zařízení nezlikvidovali. Havel přitom zdůraznil, že se "systém zdaleka netýká jen Evropy".

Rusko právě kvůli radaru hrozilo nejen vypovězením smlouvy, ale také tím, že může zamířit na radar své rakety. [celá zpráva]

Že kvůli budování systému protiraketové obrany vypověděly USA v roce 2002 jednostranně smlouvu o antiraketách z roku 1972 se Havel nezmínil.