"Nyní půjde jen o opravárenskou novelu, která opraví desítky chyb. Rád bych, aby platila od ledna příštího roku," řekl Nečas. Novelu ale musí schválit Sněmovna, Senát a podepsat prezident republiky.

Ministr dodal, že hlubší koncepční záměry, včetně rozšíření lustrací, nebudou součástí této novely, protože "by mohly být předmětem politického střetu."

Podle ministra se mají opravit "desítky paragrafů, které jdou proti zaměstnancům". Jako příklad uvedl, že Zákoník práce, který platí od ledna, například zrušil tzv. vyrovnávací příspěvek, jenž byl dosud placen ženám, které v důsledku těhotenství musely být přeřazeny na lehčí práci. "Ten jim dorovnával mzdu a jeho zrušení je asociální."

Ministr chce více lustrací

Návrh nového Zákoníku práce, který by mj. obsahoval i rozšíření osob, pro něž by ve funkci bylo povinné lustrační osvědčení, chce připravit až příští rok.

"Budu prosazovat, aby se v novém zákoníku lustrační zákon rozšířil na jmenované funkce i v těch institucích, které mají charakter buď veřejnoprávní korporace, nebo které hospodaří s veřejnými prostředky, jakými bezesporu jsou i veřejnoprávní média," vysvětlil ministr.

Jak Nečas řekl, od ledna se kvůli zákoníku na některé funkce v určitých organizacích, které nemají charakter státní správy, lustrační zákon už nevztahuje. Jmenoval například Českou televizi (ČT). "Nyní se lustrační zákon vztahuje jen na generálního ředitele ČT a ředitele televizních studií."