V České republice musí nejprve smlouvu schválit vláda a parlament. Pak teprve může být ratifikována a vstoupí v platnost.

Na Seychelské ostrovy odletěla tento týden skupina českých vyjednavačů z řad ministerstev zahraničí a spravedlnosti. ČR čekala až dostane ze Seychel pozvání. Pak vyslala delegaci. Potřebné dokumenty zaslala již dříve. Jsou mezi nimi i překlady příslušných českých zákonů.

I kdyby obě země smlouvu ratifikovaly, není jisté, zda seychelské úřady Krejčíře vydají. Od roku 1996 má totiž tamní občanství a záleží jen na ochotě jeho nové vlasti, zda svého občana vydá do jiné země. Žádná smlouva Seychelám takový krok nenařizuje.

Po podepsání dohody může Česká republika poslat na Seychely část vyšetřovacího spisu, který se týká nejzávažnějšího podezření, že Krejčíř připravoval v ČR vraždu celníka. Poté už by seychelské úřady mohly zvážit i případné vydání svého občana.

Krejčíř se ohrožen být necítí. "Moje reakce je taková, že mě se to v žádném případě týkat nebude," řekl v pátek České televizi.