Reagoval tak na rozhodnutí českých politických lídrů, kteří pověřili ministra spravedlnosti Pavla Rychetského, aby Nejvyšší soud požádal o zformulování jednotného postupu soudů v restitučních sporech.

Politici by tak chtěli zabránit prolomení tzv. Benešových dekretů, na jejichž základě byl po válce zabaven majetek kolaborantům s nacisty. Dohodli se na tom premiér Vladimír Špidla, předsedové obou komor parlamentu, šéfové stran a lídři poslaneckých a senátorských klubů.

Podle Kučery nyní záleží na Rychetském, jak bude svou žádost formulovat. Soud se totiž problémem může zabývat jen v případě, že již ve věci restitucí existují dva zcela rozdílné rozsudky. Nejvyšší soud pak při rozhodování o nich ukáže, které považuje za správný. "Je pak už na nižších soudech, aby toto rozhodnutí z přirozené autority k nám respektovaly," vysvětlil Kučera.

Pomoc obcím se soudními spory

Politici se také shodli na přípravě novely, podle níž by se obce, které nemají prostředky na vedení restitučních sporů v budoucnu, mohly obrátit na úřad zastupující stát ve věcech majetkových, aby je v těchto sporech zastupoval.

 Právníci budou nyní podle politiků zkoumat, zda současná situace vyžaduje i změnu v ústavě. Například premiér Vladimír Špidla ale soudí, že zákony jsou dostatečné a jde o jejich interpretaci. Výsledky práce právníků a dalších expertů ukážou, zda politici navrhnou další změny v zákonech. Proto se předpokládá, že dnešní schůzka nebyla poslední. Další se budou konat podle potřeby, uvedl Špidla.

Premiér po jednání zdůraznil, že na všech těchto krocích se strany shodují. Politické strany podle něj nebudou přicházet se samostatnými iniciativami a hlavní roli převezme vláda. Její postup výslovně podpořili vůdci parlamentní opozice. Předseda ODS Mirek Topolánek a šéf KSČM Miroslav Grebeníček.