Sára bude nyní žít v Praze, příští rok je zapsaná do první třídy. Portugalského otce bude několikrát do roka navštěvovat.

"Sára je v pořádku, je jen trochu unavená - po letu i po tom posledním týdnu," řekl její dědeček Michal Pavlo.

Dívka Česko opustila za dramatických okolností 12. ledna poté, co ji exekutor vyrval matce z náručí a z rozhodnutí soudu Prahy 5 ji vydal otci. Ten s ní ihned odletěl do Portugalska. Záhy Fondu ohrožených dětí, který případ sledoval, přiznal, že péči o holčičku nezvládá. "Volal nám, že je apatická, nejí a chce skočit z okna," řekla Právu v lednu ředitelka fondu Marie Vodičková.

Matka se proto rychle 15. ledna vydala spolu se svým otcem do Lisabonu, aby o dceru bojovala u tamních soudů. Přetahování o Sáru pokračovalo.

Otec nejdříve umožnil českým příbuzným, aby Sáru viděli, ale později obrátil a jakýkoliv kontakt zakázal.

Spory obou rodičů nakonec skončily rozhodnutím soudu, jehož verdikt poslal Sáru zpět do Česka.

Úřad čelí kritice

Podobným případům se věnuje brněnský Úřad pro mezinárodně právní ochranu dětí, který však v této souvislosti čelí kritice. Podle některých neziskových organizací totiž dostatečně nehledí na zájmy dětí. Například se vůbec neřídí přáním dítěte. Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS) ČTK již dříve řekl, že tato instituce by mohla být ve střetu zájmů. Často totiž zastupuje zahraniční rodiče a usiluje o vydání do ciziny.

Ředitel úřadu Rostislav Záleský se ale brání. Náplní práce úřadu je prý jen plnit mezinárodní dohodu. Podle ní musí zabezpeči návrat unesených dětí. To, v jaké zemi mají děti žít, podle Záleského rozhodují soudy.

Případ Sáry není jediný, který připoutal pozornost. Loni musely za svým otcem do Argentiny odjet děti Marcely Krajníkové. Soud rozhodl i o navrácení dvouletého Adriana Santany k otci do Kalifornie. Matka se nyní se synem skrývá.

Více informací o únosech dětí se dočtete ve čtvrtečním Právu