Magistrát rozhodl o zákazu demonstrace na základě posudku odborů dopravy svého a městské části Praha 1. Májíček ale namítl, že navržená trasa pochodu byla bezpečná. Soudkyně Jana Brothánková úterní rozsudek odůvodnila tím, že závěry odborů byly pouze obecné a neměly potřebnou faktickou oporu.

Soud uvedl, že magistrát dostatečně neurčil, zda by byly zásah do dopravy a ohrožení zdraví demonstrantů skutečně závažné. Brothánková uvedla, že magistrátem avizované desetiminutové zastavení dopravy na nábřeží je srovnatelné s komplikacemi, které nastanou při běžné dopravní nehodě. Námitku, že úřad byl v časové tísni, soudkyně zpochybnila tím, že úředníci měli vycházet z předchozích zkušeností z podobných akcí. Iniciativa prý také zajistila adekvátní počet pořadatelů.

Podle Májíčkova zmocněnce Miroslava Prokeše byla náhradní trasa nebezpečnější než trasa původní. Dodal, že magistrát v minulosti podobné pochody nezakázal a mnohdy nemá námitky ani proti akcím extrémní pravice. Pořadatelé pochodu tvrdí, že zákaz měl politickou motivaci. Magistrát vede ODS, která prosazuje umístění základny USA v ČR.

Podle magistrátu chce iniciativa jen kauzu medializovat

Zástupce magistrátu Pavel Štefaňák uvedl, že rozhodnutí magistrátu vycházelo ze závěrů obou odborů dopravy. Podle něj se žalobci jednalo spíše o medializaci kauzy. Upozornil i na rozpor mezi oficiálně nahlášeným počtem 300 účastníků a televizním prohlášením mluvčího Ne základnám Jana Tamáše, že očekává tisíce až desetitisíce demonstrantů. Nesouhlasil také se záměrem iniciativy, která chtěla navzdory původnímu zákazu v pochodu pokračovat.

Lednový pochod se po domluvě mezi magistrátem a iniciativou nakonec uskutečnil, trasa byla upravena tak, aby se protestující vyhnuli frekventovanému nábřeží cestou k ambasádě USA a sídlu vlády. Několik stovek účastníků se nejprve shromáždilo na Václavském náměstí. Odpůrci základny se dále zastavili před magistrátem, americkým velvyslanectvím na Malé Straně a nenásilnou akci ukončili před sídlem vlády.

Na soud se iniciativa obrátila už loni v září poté, co jí magistrát zakázal pochod z Karlova mostu na Hrad. Soud i tehdy rozhodnutí magistrátu zrušil.