Právu to v úterý řekla tisková mluvčí liberecké policie Vlasta Suchánková s tím, že policie rozhodla o ukončení tábora nejpozději do čtvrtka.

Zasahovala záchranka

"Provedli jsme místní šetření a skutečně tam byl jeden nezletilý účastník tábora opilý. Navíc jsme zjistili, že je tábor pořádán nelegálně, protože ani Krajská hygienická stanice v Liberci nebyla informována o tom, že se tábor koná, což je povinností pořadatele oznámit," pokračovala ve výčtu Suchánková. V úterý musela v táboře zasahovat dokonce liberecká záchranná služba, která odsud odvezla chlapce s pohmožděninami hrudníku do nemocnice.

"Volali nám, že si úraz způsobil tak, že jedno dítě skákalo na druhé. Pacienta jsme předali na chirurgickou ambulanci s podezření na poranění hrudníku," potvrdila Právu dispečerka Územního střediska záchranné služby v Liberci. Na letní stanový tábor původně přijelo podle hlavního vedoucího a pořadatele 21letého Davida Tomeše celkem 70 dětí ve věku od 4 do 14 let. Na ně dohlíželo pět dospělých osob - tedy dva vedoucí, jeden zdravotník a dva praktikanti.

"Hlavním důvodem proč tábor končí, je podle mne fakt, že nám odjela zdravotnice, protože se jí to tady nelíbilo. Potom odjely některé děti. Teď je tady 34 dětí a musíme je do čtvrka dovézt domů. Dětem se tu ale líbí a nikam nechtějí," hájil se v rozhovoru s Právem táborový vedoucí Tomeš. Své únorové odsouzení pro dva mravnostní trestné činy nikterak nekomentoval, stejně tak nevysvětlil pololegální existenci tábora.

Z dětí jako ze sudu

"Volala mi dcera, že se na táboře pije alkohol a jsou tam špatné hygienické podmínky. Jel jsem pro ni, protože to znělo naléhavě," řekl Právu v telefonickém rozhovoru otec jedné z účastnic tábora. Také další děti kontaktovaly rodiče s stěžovaly si prý na nestandardní podmínky. Jeden z chlapců si zase popálil dokonce ruku, když si hrál s hořícím umělým podpalovačem pepo a chtěl proto domů. Že na táboře vládl velmi uvolněný režim, si všimli místní lidé hned po jejich příjezdu, když se děti potácely po okolí. "Táhlo to z nich jako ze sudu. Nikde žádný vedoucí, tak jsem si toho začali všímat. To přeci není normální," líčila Právu místní starousedlice.

Až dvoumiliónová pokuta

Šetření na místě provedla také kontrola z Krajské hygienické stanice v Liberci. "Tábor nám nebyl nahlášen, nevěděli jsem kolik tam je dětí, jak byla zajištěna lékařská péče. Potom jsme zjistili ještě další nedostatky, pro které rovněž zahájíme správní řízení," podotkl ředitel KHS Vladimír Valenta s tím, že souhlasí s ukončením tábora. Jak upřesnil, pořadateli ve správním řízení hrozí  až dvoumiliónová pokuta.

"Policie už zahájila řízení pro přestupek na úseku práce a sociálních věcí a případ prověřuje," potvrdila Suchánková. Podle pořadatele  Davida Tomeše tábor zajišťovalo občanské sdružení Cipísek z Jílového u Děčína, které vzniklo registrací na ministerstvu vnitra 31. prosince loňského roku. Pro děti, za jejichž dvoutýdenní pobyt zaplatili rodiče 1900 korun, prý ve středu objednají dopravce, který je doveze domů na Děčínsko. "Případ je jen potvrzením oprávněnosti varování pedagogů a dětských psychologů, aby si rodičče před tím, než děti někam pošlou, pořádně prověřili o jaký tábor a s jakými lidmi jde," dodala mluvčí Suchánková.