Dostálová údajně tento týden navštívila Třeštíkovou v jejím úřadě a natvrdo jí řekla, že jejím blízkým spolupracovníkem musí být bývalý náměstek resortu Formánek. Jednou z možností měl být post asistenta prvního náměstka, tedy lidovce Jaromíra Talíře, s tím, že je to požadavek poslance Michala Pohanky zvoleného za ČSSD. Ten spolu s Milošem Melčákem minulý týden svou neúčastí při hlasování o důvěře vládě umožnil existenci Topolánkova kabinetu.

O událostech na ministerstvu kultury čtěte také:
Místo Třeštíkové pošlou lidovci do vlády Jehličku
Ministryně kultury Třeštíková rezignovala
Čunek se Topolánkovi omluvil za Třeštíkovou
Ministryně kultury pohrozila rezignací

Dozor nad investicí do budovy Národní knihovny

Paradoxem je, že Dostálová v minulosti interpelovala exministra Vítězslava Jandáka (ČSSD) právě kvůli Formánkovi, když zpochybňovala jeho působení v Nosticově paláci. Po loňském odchodu ze Sněmovny pracovala jako poradkyně na ministerstvu kultury za éry ministra Martina Štěpánka (ODS), který z funkce prvního náměstka Formánka odvolal a jemuž pracovní smlouva končí tento měsíc.

Je proto zvláštní, že Dostálová jako poradkyně premiéra Mirka Topolánka nyní naopak tlačila na Formánkovo setrvání na ministerstvu. I když se mluví o tom, že hlavním důvodem je vypracovaná nová organizační struktura ministerstva, na které se měl podílet Formánek, údajně pravým důvodem je kontrola významné investice do chystané nové budovy Národní knihovny, která má být na pražské Letenské pláni.

O nátlaku na Třeštíkovou hovořil její poradce

Verzi, že Třeštíková opouští úřad kvůli lobbování za Formánka, potvrdil ve čtvrtek i její mediální zástupce Milan Řepka, podle kterého tlak na ministryni pokračoval i poté, co pohrozila svou rezignací, pokud mu nebude učiněna přítrž.

Řepka ve čtvrtek řekl, že nátlak na přijetí Formánka se nevztahoval jen na pozici náměstka, ale že šlo v podstatě o jakoukoli funkci pro něj na ministerstvu. Člověk, který o tom s Třeštíkovou údajně hovořil a jehož jméno Řepka odmítl sdělit, podle něj tento požadavek formuloval jako jednoznačný.

"Nikdo z lidí z okolí premiéra nevyvíjel před rezignací Heleny Třeštíkové žádným způsobem jakýkoliv nátlak na to, aby se pan František Formánek stal náměstkem ministryně kultury," uvádí se ve zprávě Úřadu vlády.