"Očekáváme, že v sobotu bude sněžit na celém území republiky a napadne zhruba kolem 10 centimetrů nového sněhu," řekla Právu ve středu Dagmar Honsová z pražského Meteopressu.

Uvedla, že dnes by mělo sněžení v odpoledních hodinách ustávat, v pátek bude sněžit už jen na horách, ale zato významně poklesnou teploty. Ráno bude -11 až -15, ojediněle až -20 stupňů. Přes den pak -8 až -4.

V sobotu by mělo být zataženo na většině území se sněžením a přidá se i silný vítr. "Upozorňujeme na možnost vytváření závějí a sněhových jazyků na silnici," uvedla Honsová. Napadnout by mělo 10 cm nového sněhu, a protože bude mráz, tak se udrží.

Zima přišla po podivných výkyvech

Počasí typické pro zimu přišlo do střední Evropy až ke konci ledna. Do té doby se teploty zcela nezvykle pohybovaly hodně nad nulou, výjimkou nebylo 15 stupňů. V pražském Klemetinu byl několikrát překonán teplotní rekord. [celá zpráva]

Dalším nezvyklým výkyvem byl orkán, který se přes střední Evropu přehnal v noci ze čtvrtka na pátek minulý týden. [celá zpráva] Způsobil škody za miliardy. Shazoval stromy, strhával střechy, převrátil několik aut. Vláda vyhlásila stav nouze a zákaz vzstupu do lesů. [celá zpráva]

I v následujících dnech by počasí mělo být pro zimu typické. V neděli se mírně oteplí, bude oblačno a sněžit má už jen místy, zvláště na horách. Ranní teploty poklesnou na -4 až -8, denní -3 až 1 stupeň Celsia.

V pondělí a v úterý příští týden bude oblačno, občas sněžení, noční teploty 1 až -3, denní -2 až plus 2.