Přesto například na jihu Čech jsou ještě dnes tisíce domácností bez elektřiny, na Olomoucku, na západě Čech a severu Moravy jde stále o stovky míst. V pátek již hasiči nezaznamenali žádné ztráty na životech či větší škody na majetku. Uplynulá noc přinesla spíše menší problémy, způsobené většinou popadanými stromy. Jen v Krkonoších vítr znovu dosáhl síly orkánu, navíc tam napadlo pět centimetrů sněhu.

Meteorologové varují, že větrno bude i o víkendu, vítr by ale již neměl dosahovat takové síly. Výstraha platí až do nedělního večera. Silný nárazový vítr navíc nadále komplikuje provoz na českých silnicích a dálnicích, přesto byly dnes ráno všechny sjízdné, většinou bez omezení. Pro veškeré komunikace stále platí výstraha před vichřicí a doporučení vyjíždět pouze v nejnutnějších případech.

Na jihu Čech zůstávají po vichřici, která pokácela stovky stromů do elektrického vedení, tisíce domácností bez proudu. Nejsložitější situace je mezi Kaplicí a Novými Hrady. Energetici chtějí poruchy odstranit ještě dnes. Situace se však v celém kraji podle hasičů uklidňuje a pokračují práce na likvidaci škod.

Problémy s elektřinou mají i v Moravskoslezském kraji, kde nejde proud stovkám domácností, především na Frýdecko-Místecku. Rovněž zde chtějí energetici škody odstranit dnes. Hasiči na severu Moravy měli jinak poměrně klidnou noc téměř bez zásahů souvisejících s větrem.

Na Olomoucku je bez elektřiny zhruba 200 až 300 míst, navíc kvůli následkům řádění větrné smršti byly uzavřeny dvě silnice. Ještě v noci na dnešek hasiči museli zasahovat u několika spadlých stromů na Šumpersku a Jesenicku, nyní se situace zklidňuje a všichni pracují na odstranění škod.

Na Plzeňsku a Karlovarsku řeší hasiči pouze jednotlivé případy týkající se větru, který v noci postupně slábnul. Přesto i zde jsou problémy s elektřinou - nefunguje asi sedm procent trafostanic. Bez proudu jsou lidé na Šumavě, kde se zatím nepodařilo opravit linku vysokého napětí.

Na Sněžce orkán o síle 151 kilometrů za hodinu

Zřejmě nejsilněji foukalo v noci na dnešek na Sněžce v Krkonoších, kde vítr dosáhl v nárazech opět síly orkánu, a to až 151 kilometrů za hodinu. Do rána vítr na Sněžce zeslábl na necelých 100 kilometrů v hodině, v nižších částech Královéhradeckého a Pardubického kraje dosahoval maximálně 70 kilometrů za hodinu a poté se ještě zklidnil. Na hřebenech Krkonoš a Orlických hor však v noci spadlo pět centimetrů sněhu a horská služba proto varuje turisty před zledovatělými cestami.

Také v Praze již hasiči nezaznamenali žádnou závažnější událost související s větrem. Celkem od chvíle, kdy do Česka dorazila větrná smršť, zasahovali u zhruba 600 případů týkajících se počasí. Pracovníci pražského ruzyňského letiště již od dnešního rána zprovoznili i terminál Sever 2, který musel být v noci na pátek uzavřen kvůli škodám způsobeným silnou vichřicí.

Vítr zeslábl také ve Středočeském kraji a ani zde nezpůsobil větší škody. Přesto v této části republiky byly následky nejtragičtější - při vichřici zde v noci na pátek zemřeli tři lidé. Jako ve většině krajů středočeští hasiči nejčastěji likvidovali spadlé stromy či uvolněné plechy, podobně i v Praze měli desetinásobně více práce než obvykle.

Na jihu Moravy, severu Čech i na Vysočině byl v posledních hodinách klid, vítr výrazně zeslábl a hasiči se zde zaměřili především na odstraňování škod a likvidaci stromů spadlých na komunikace.