"Čekám na vyjádření advokátní komory. Mám určitou pochybnost. Myslím si, že je zde možný střet zájmů z hlediska bývalého působení pana Kalvody ve funkci místopředsedy vlády, kdy o firmě spolurozhodoval jako představitel státu a současnou jeho funkcí - advokáta firmy Diag Human," řekla Právu Součková. Podle ní může proti státu nyní používat informace, které měl jako člen vlády.

"A já se ptám a chci to slyšet od advokátní komory, zda je to etické a zda pan Kalvoda může takto postupovat," řekla Právu Součková.

Kalvoda ale podle svých vlastních slov v tisku s tím problém nemá. Naopak je přesvědčen, že některé výroky politiků jsou protiústavní a napsal v tomto smyslu i dopis premiéru Špidlovi.

Už žádné náhrady

Součková je přesvědčena, že firma by už neměla dostat žádné odškodnění od státu. Jak jsme již uvedli, firmě stát v naprosté tichosti vyplatil 326 miliónů korun za to, že se o ní před deseti lety vyjádřil nepříznivě tehdejší ministr zdravotnictví Martin Bojar. Firma měla zájem o obchodování s krevní plazmou z českých transfúzních stanic, z obchodu však sešlo. Za ušlý zisk a úroky nyní podle některých zdrojů chce čtyři až šest miliard.

"Ráda bych, aby i ty už vyplacené milióny se českému státu vrátily. Musíme však vyčkat do závěrečného názoru rozhodčího senátu a podle něj postupovat. Ten by měl zasedat v příštích dnech," řekla Součková.