Dalík sám přiznal, že se snaží vyjednat pro Topolánkovu vládu důvěru a oslovuje jednotlivé levicové poslance. "Běhám, seč můžu, ačkoliv jsou mi socani v patách," řekl s nadsázkou.

Topolánkův poradce si nemyslí, že by bylo lepší ponechat sociálním demokratům třetí pokus o sestavení vlády, ve kterém by kvůli patové situaci ve Sněmovně neuspěli a následovalo by vyhlášení předčasných voleb. "Bojím se, že by našli pár poslanců, kterým jsou bližší poslanecká korýtka než nové volby. Proto je lepší uspět s touto vládou," upřesnil.

Odpovědi Marka Dalíka si přečtěte ZDE

Premiérův tajemník se znovu opřel do ČSSD a zejména do jejího předsedy Jiřího Paroubka. Zopakoval, že nevěří čelným představitelům této strany a Paroubek podle něj nesouhlasí s vládou trojkoalice kvůli tomu, že touží po vlastní moci. "Je aparátčík s neodolatelnou touhou po moci," uvedl na adresu Paroubka.

"V soukromí je to ale inteligentní a vtipný člověk," dodal záhy. Kdyby ČSSD nevedl její současný předseda, nebylo by podle něj třeba hledat "konstruktivní poslance", kteří by novou vládu podpořili.

Topolánkův poradce vyzvedl také osobu bývalého premiéra a předsedy ČSSD Miloše Zemana. "Miloš Zeman byl státník a nešlo (mu) jen o posty ve firmách. To zajímá spíše pana Paroubka a jeho kamarilu," uvedl.

Schwarzenberg je vlastenec

Ke kauze Kořistka, ve které ho bývalý poslanec za US-DEU nařkl z uplácení, Dalík řekl, že ho obvinil kvůli tomu, že se bál, že bude obviněn spolustraníky a médii z vyjednávání s ODS. "Proto zazmatkoval a přešel do nekoordinovaného protiútoku," uvedl.

Na ministra zahraničí Karla Schwarzenberga má jiný názor než například prezident Václav Klaus a část ODS, podle které nebude v ministerském křesle dostatečně hájit zájmy státu. "Je to český vlastenec, konzervativec, čestný a majestátní muž. Za zelené ten z lepších kandidátů na ministra zahraničí," uvedl na jeho adresu.

Dalík se vyjádřil i k mimomanželskému vztahu svého šéfa s místopředsedkyní Sněmovny Lucií Talmanovou (ODS). "Jako profesionál jsem měl být proti tomu vztahu, jako člověk jsem to nedokázal," přiznal.