"Nechtěl jsem čekat na poslední chvíli, jak to s námi dopadne. Faktem je, že se propouštět bude, a tak jsem šel raději dřív. Řekl jsem si, že tak mám větší šanci najít slušnou práci," řekl Právu Milan Janda, který dříve pracoval na hraničním přechodu dálnice D 2 u Lanžhota na Břeclavsku. Teď je obchodním zástupcem jedné firmy na jihu Moravy.

"Já jsem ještě dopadl dobře. Mám odpracovaná léta, a tak dostávám nějaké peníze od celní správy. Něco si vydělám, tak to jde. Jiní takové štěstí mít nemusí," dodal.

"Samozřejmě že si něco hledám. Ale není to tady jednoduché. V každém případě při první vhodné nabídce dám výpověď. Podobně uvažují i další kolegové. Přece nebudeme čekat až na propouštěcí papíry," přiznal zase celník v Chebu.

Odejde přes dva tisíce lidí

"Nebudeme zastírat, že mezi celníky je jistá nervozita z toho, jak to bude vypadat s jejich uplatněním do budoucna. Zatím se snažíme do vstupu do EU udržet všechny příslušníky, protože máme řadu povinností, které musíme i nadále plnit," uvedl Právu mluvčí Celního ředitelství v Brně Jaroslav Moravec. "Od ledna letošního roku od nás odešlo 28 pracovníků, z toho bylo 21 celníků," potvrdil mluvčí Celního ředitelství v Ústí nad Labem Viliam Leysek.

V současnosti u celní správy pracuje 9400 lidí. "Jejich počet se po vstupu do EU postupně sníží o 2200 na konečných 7400 pracovníků. Velká většina zaměstnanců, která bude muset odejít, však o práci nepřijde. Přejdou totiž k finančním úřadům, část k finanční policii a do Úřadu pro správu majetku státu. Předpokládám rovněž, že se nám podaří další pracovníky umístit k pohraniční stráži. Je nepravděpodobné, že by někdo z těch 2200 lidí skončil na dlažbě," řekl Právu mluvčí Generálního ředitelství cel Jiří Barták.

Podle něj po vstupu republiky do Unie sice odpadne kontrola zboží na státní hranici, zůstane však kontrola dovozu ze třetích zemí. "Rozšíříme rovněž kontroly mimo hranice, které se v zemích Evropské unie běžně provádějí. Od začátku roku 2004 na nás navíc přejde kompletní správa spotřebních daní," prohlásil mluvčí.

Zlomovým měsícem červenec

Vedení celní správy přes odchody celníků do jiných profesí vylučuje, že by mohl být narušen plynulý celní režim na hranicích. "Pokud by se fluktuace pracovníků zvýšila, museli bychom to začít řešit. Tam, kde skutečně odešlo více lidí, jsme najali nové lidi na pracovní poměr na dobu určitou," řekl Barták.

"Je pravda, že se v Rozvadově potýkáme momentálně s velkou fluktuací zaměstnanců, přechod opouštějí kvalifikovaní celníci. Směny doplňujeme civilními zaměstnanci," vysvětlila tisková mluvčí plzeňského Celního ředitelství Jitka Blahutová, podle které zlomovým měsícem může být právě červenec.

"V červenci řada celníků dovrší šest let ve služebním poměru a poté mají ze zákona nárok na odchodné ve výši jednoho měsíčního platu. K 31. 7. už evidujeme 15 žádostí o uvolnění ze služby. Dá se předpokládat, že odcházejí proto, že si v předstihu našli například jiné zaměstnání," dodala.