"My to bereme tak, že jsou dále součástí levicové stovky a že ani jeden z nich není tím stoprvním hlasem," řekl v úterý předseda klubu ČSSD Michal Hašek, podle kterého už oba poslanci dali v médiích najevo, že jsou stále levicovými politiky a že se jim program vlády nelíbí.

Nová vláda premiéra Mirka Topolánka (ODS) může ve Sněmovně počítat s podporou pouhé poloviny z dvou set poslanců. Hlasy Melčáka nebo Pohanky by tak trojkoalici mohly pomoci k získání důvěry Sněmovny. Melčák ale už dříve vyjádřil své výhrady k programu trojkoalice. "Nechci dávat nějaké naděje, že když všechno selže, tak tady máte Melčáka," řekl minulý týden. K tomu, aby pro trojkoalici zvedl ruku, by podle něj vláda musela ustoupit od plánovaných sociálních škrtů obsažených v koaliční smlouvě. [celá zpráva]

Paroubek svým poslancům věří

Topolánek chce o podpoře pro svůj druhý kabinet ještě jednat s ČSSD, pokud to Paroubek odmítne, chce premiér oslovit jednotlivé sociálnědemokratické poslance.

"To už je věc jednotlivých poslanců a já poslancům věřím," řekl večer Paroubek v České televizi. "Není možné, aby podpořili vládu, která chce zavést přímou daň, otevřít cestu k privatizaci nemocnic nebo ke školnému," dodal předseda ČSSD, který jednání s Topolánkem o podpoře trojkoalice podmínil přítomností televizních kamer. [celá zpráva]

Také místopředseda dolní komory Lubomír Zaorálek (ČSSD) věří, že Melčák a Pohanka budou jednoznačně proti Topolánkově vládě. "Myslím, že pro tento program prostě sociální demokrat hlasovat nemůže," řekl dnes novinářům.

O Pohankovi předseda ČSSD Jiří Paroubek minulý týden řekl, že se počátkem tohoto měsíce vrátí do poslaneckého klubu. Pohanka ani Melčák se však zatím do sněmovní frakce ČSSD nevrátili.