Na místopředsedy přitom fórum nominovalo výhradně lidovce z regionů. "Cyril Svoboda byl na předsedu strany nominován se 100 procentní jednotou. Na čtyři místopředsedy strany delegáti nominovali hejtmany Pardubického kraje Romana Línka a Jihomoravského kraje Stanislava Juránka, zástupce moravskoslezského hejtmana Jiřího Carbola a mě," řekl nový liberecký krajský předseda KDU-ČSL Jiří Vacek.

Konference zároveň podpořila další účast KDU-ČSL v současné vládní koalici. Nominace výhradně regionálních politiků na místopředsedy strany Svoboda vysvětlil tím, že není možné, "aby ústředí rozhodovalo operativně bez přímého kontaktu s kraji. KDU-ČSL je strana, která se zřetelně regionalizovala a získala řadu postů hejtmanů a jejich zástupců. Je to skutečnost a logický krok."

Podle hejtmana Línka by proto regionální politici měli mít napříště daleko silnější zastoupení mezi lidoveckými stranickými špičkami. "Je legitimní, aby regionální představitelé moci měli zastoupení v celostátním vedení a nebyli tam jenom do počtu," podotkl Línek.

Vacek zároveň nepřímo naznačil, že lidovci z Liberecka, Královéhradecka a Pardubicka budou v některých sjezdových otázkách postupovat společně.

Na otázku Práva, zda tedy může například Svoboda už teď automaticky počítat kromě Libereckých i s hlasy z východu Čech, ale Línek dodal: "My jsme krajskou konferenci ještě neměli, takže bych nepředjímal. Nejsme takovou stranou, že bychom to tady teď dohodli a pak to proválcovali. Nepřekračoval bych rámec, co je nyní legitimní."

Podle Vacka je nicméně dobře, když se mezi jednotlivými kraji vytvoří síla, "která je schopna dát najevo své stanovisko."