Diskuze se stočila také na téma nejasného termínu jmenování Topolánkovy druhé vlády. Předseda ODS řekl, že ho překvapuje striktní postoj Hradu. Prezident Václav Klaus totiž tvrdí, že nemůže vládu jmenovat, dokud neobdrží potřebné dokumenty. [celá zpráva]

Tajemník prezidenta republiky Ladislav Jakl se v telefonickém vstupu ostře ohradil proti nařčení, že Klaus jmenování vlády oddaluje. Stále prý čeká na podklady k navrhovaným ministrům Martinu Bursíkovi, Daně Kuchtové, Karlu Schwarzenbergovi a Džamile Stehlíkové za Stranu zelených.

Jaklův postoj kritizoval předseda zelených Martin Bursík. "Odevzdal jsem všechny doklady, pan Jakl zneužívá situace," řekl ČTK s tím, že zelení podepsali všechny dokumenty před koncem roku, tedy v době, kdy ještě neplatil nový zákon o střetu zájmů. Proto přestalo platit jejich čestné prohlášení o střetu zájmů, nicméně Bursík i další ministři za jeho stranu už podepsali nové. Chybu podle něj Hrad využil k tomu, aby dal čas Topolánkovým vnitrostranickým kritikům postavit se koaličnímu projektu.

Topolánek osloví jednotlivé poslance

Premiér Topolánek na Primě řekl, že nechce založit svou vládu na přeběhlících. Proto chce prý ještě jednat o podpoře vlády s předsedou ČSSD Jiřím Paroubkem. Pokud tato varianta nevyjde, osloví veřejně jednotlivé poslance, kteří by mohli podpořit jeho model. Paroubek však v živém vstupu řekl, že své stanovisko nemění a vládu navrženou ODS nepodpoří.

Topolánek připomněl, že ČSSD má s ODS některé společné priority a na nich by podle něj mohly obě strany stavět. Jako příklad uvedl proklamované platby ve zdravotnictví jako platby za lůžko či regulační poplatky, na kterých se podle něj obě strany shodly na prosincové schůzce. Paroubek se však ohradil, že on podporuje jen některé reformy ve financování zdravotnictví, jako je platba za jídlo či recept, a ne zprivatizování nemocnic, jak to požaduje ODS.

"Když se podívám na program vlády a její personální složení, tak si myslím, že není o čem jednat," reagoval na Topolánkův optimismus Paroubek, který už dříve oznámil, že ČSSD trojkoalici ODS, lidovců a zelených nepodpoří. [celá zpráva]

Podporu Topolánkově vládě by naopak zvážil bývalý předseda ČSSD Miloš Zeman, muselo by ale být jasné, že není šance na sestavení překlenovací vlády odorníků. [celá zpráva]

O jednáních o nové vládě čtěte také:
Zeman: nebude-li vláda odborníků, ať ČSSD toleruje trojkoalici
ČSSD odmítla jednat s trojkoalicí
Klaus rozhodne o jmenování vlády, až dostane potřebné dokumenty
Paroubek popsal Klausovi svou představu vlády
Zvrat: ČSSD je ochotna dát ODS třetí pokus

Topolánek padesát, Paroubek pět

Padla také otázka, jaké šance vidí jednotliví lídři stran na jmenování nové vlády. Premiér Mirek Topolánek, jehož setrvání v čele ODS závisí právě tomto hlasování, řekl, že si dává zhruba padesátiprocentní šanci.

Paroubek zhodnotil Topolánkovy šance jako desetkrát menší a doufá, že po neúspěchu trojkoalice dostane ČSSD svou šanci na sestavení vlády. Pro třetí pokus navrhli sociální demokraté oživit jednání o vládě ODS, ČSSD a KDU-ČSL, pokud by občanští demokraté odmítli, chce se Paroubek pokusit sestavit vládu sám. [celá zpráva]

"Samozřejmě že někdo třeba na hlasování nedorazí, ale musí počítat s důsledky. Doufám, že své důvody bude umět vysvětlit," varoval Paroubek poslance ČSSD, kteří by svou absencí pomohli trojkoaličnímu kabinetu ODS, KDU-ČSL a Strany zelených získat důvěru.