Místopředsedkyně sněmovního výboru pro sociální politiku prý měla výhrady k záměrům chystané vlády v sociální oblasti.

"Debata byla otevřená, velni věcná a velmi přímá a velmi bouřlivá. Rozhodnutí klubu je vysoce cenné a vyjadřuje politickou vůli," řekl předseda pražských občanských demokratů a poslanec Jan Bürgermeister. Řešení není podle něj ideální, ale je možné.

Podle vyjádření pražských představitelů z minulých dnů občanští demokraté příliš ustoupili požadavkům svých partnerů. Vadí jim zejména ponechání lidovcům křesla ministra financí a pro místní rozvoj.

Premiér a předseda ODS Mirek Topolánek na kritiku reagoval slovy, že pražská organizace se snaží prosadit do republikové politiky model, který vychází z dlouholeté spolupráce ODS a ČSSD na radnici hlavního města a který se vyznačuje "velmi podivnými praktikami". [celá zpráva]

Koaliční vládu již v úterý podpořili senátoři ODS. Ve čtvrtek se sejde Výkonná rada strany.

ODS se bude ucházet o podporu u ČSSD

Úterní grémium ODS rozhodlo, že bude jednat o podpoře nové vlády i s ČSSD. Topolánek uvedl, že jeho strana má zájem na podpoře ze strany sociálních demokratů a to nejen institucionální.

Premiér tak naznačil, že spoléhá na hlasy jednotlivých poslanců ČSSD, kteří nejsou spokojení se současným kroky jejich vedení. Poslanci Michal Pohanka a Miloš Melčák, kteří v minulých týdnech opustili poslanecký klub soc. dem. a o kterých se spekuluje jako o těch, kteří by mohli Topolánkově vládě dát důvěru, se ale nechali slyšet, že trojkoaliční vládu s největší pravděpodobností nepodpoří.

Vadí jim totiž, že program nové vlády předurčuje škrty ve výdajích v sociální oblasti nebo například zavedení některých poplatků ve zdravotnictví. [celá zpráva]

Jak se vyvíjelo jednání o nové vládě:
Paroubkovi by ve třetím pokusu přeběhlíci zřejmě nevadili
Klaus neřekl, kdy jmenuje Topolánkovu vládu
ČSSD: Program vlády poškodí na daních dva milióny lidí
Koalice podepsala smlouvu, na tahu je prezident
Topolánkovu vládu nemusejí podpořit někteří poslanci ODS
Klaus navrženou vládu nakonec jmenuje
Druhá Topolánkova vláda má reformnější program