"Je to žena, je to profík, je to osobnost, která by nám mohla přinést více důvěry. Tím nemyslím z pohledu Poslanecké sněmovny, ale určitě v očích voličů," řekl šéf lidovců Jiří Čunek o bezpartijní filmařce, která se do povědomí veřejnosti zapsala například mapováním několika párů v cyklu Manželské etudy.

Na post ministra kultury, který má obsadit režisérka Třeštíková [celá zpráva] se přitom těšil právě Cyril Svoboda, který podle Jana Kasala odmítal přesun na uvolněné místo šéfa legislativní rady vlády. Nestranička Zikmundová se nominace na tento post vzdala po kritice v médiích.

Jednání Celostátního výboru lidovců trvalo přes pět hodin. "Ne, že by byla mezi námi neshoda, ale chceme skutečně udělat nominaci, která by byla dobrá pro Českou republiku a bude svým způsobem i srozumitelným gestem politiky KDU-ČSL," vysvětlil první místopředseda KDU-ČSL Roman Línek Línek průtahy při výběru lidoveckých ministrů.

Na obě křesla přitom podle Línka byli čtyři až pět kandidátů. Dříve se v souvislosti s obsazením ministerstva kultury mluvilo o poslankyni Michaele Šojdrové či exposlanci Jaromírovi Talířovi.

Topolánek může na Hrad s kompletním seznamem

Na rozhodnutí lidovců čekal i premiér Topolánek, který tak nyní může představit prezidentovi Klausovi všechna jména ve svém trojkoaličním kabinetu ODS, lidovců a zelených.

Topolánek prezidentovi vládu představil už minulý týden, Klaus ho ale odmítl. Vadila mu nedojednaná podpora ve Sněmovně a také jméno ministra zahraničí Karla Schwarzenberga. [celá zpráva] Toho do vlády nominovali zelení.

Také v úterý na novoročním obědě prezidenta s premiérem Klaus zopakoval, že by si ve vládě představoval jiná jména, přičemž nesdělil, kdy Topolánkovu vládu jmenuje. [celá zpráva]