Poslanci v čele s Jiřím Karasem (KDU-ČSL) navrhli, aby za provedení potratu hrozilo pět let vězení, případně zákaz činnosti. Až k roku vězení by mohl být podle novely odsouzen člověk, který ženu k potratu svede nebo jí k němu pomáhá. Samotná žena, která by potrat podstoupila či se zbavila nenarozeného dítěte sama, by trestána nebyla.

Potrat chtějí poslanci umožnit jen pro případy, kdy je nutný k záchraně ženina života a tehdy, když je těhotenství následkem znásilnění. Termín "vyvolání potratu nebo usmrcení plodu" v legislativě navrhují nahradit slovy "usmrcení počatého, ale dosud nenarozeného dítěte".

Podpis Svobody chybí

Předlohu nepodepsali všichni lidovečtí poslanci. Je mezi nimi třeba místopředseda strany Jan Kasal, naopak podpis šéfa KDU-ČSL Cyrila Svobody chybí. Ten Právu nedávno řekl, že vždy bude "chránit život od samého početí po přirozenou smrt". Je však podle něj otázka, zda takový zákon je nejlepší cesta. "Kroky je třeba činit také pozitivní: v sociální oblasti, v oblasti péče o matky, aby se to rozhodování usnadnilo," dodal. Na dotaz, co si myslí o tom, že se v návrhu počítá i s vězením pro lékaře, Svoboda prohlásil: "Jsem pro pozitivní řešení této problematiky."

Porodník: matky by se začaly poškozovat

Jediný zástupce ODS mezi předkladateli Petr Pleva již dříve řekl, že jde o jeho osobní iniciativu. Ohlasy ostatních poslanců jsou většinou záporné. "S tím nesouhlasím," řekla již dříve předsedkyně zdravotního a sociálního výboru Milada Emmerová (ČSSD). I místopředseda Sněmovny za KSČM Vojtěch Filip je proti: "Nemyslím si, že je možné porušovat práva matky."

Ředitel Ústavu pro matku a dítě v Praze-Podolí Jaroslav Feyereisl míní, že se návrh na absolutní zákaz potratů vymyká racionálním úvahám. "Povede to k tomu, že ženy začnou samy sebe poškozovat," uvedl. Někteří kritici rovněž uvedli, že novela by vyvolala "potratovou turistiku", kterou jsou podle nich nuceny podstupovat ženy z Polska, kde jsou potraty zakázány. Autoři předlohy ale namítají: "Z dotazu na ministra vnitra Stanislava Grosse vyplývá, že takzvaná ,potratová turistika" směrem (z Polska) k nám prakticky neexistuje." Potraty považují za výraz "hlubokého pohrdání lidským životem". Narození dítěte je prvním lidským právem, uvedli.

Počet potratů v Česku od roku 1989 klesá. Ještě v roce 1990 jich bylo 100 tisíc, loni jen 29 tisíc.