Silničáři varují před namrzající mlhou na vozovkách celé České republiky. Zvýšenou opatrnost radí Správa a údržba silnic Jihočeského kraje na Českobudějovicku, Strakonicku a Táborsku, kde se mohou objevovat mlhy.

Jako mimořádně naléhavou také označuje na svých stránkách Ředitelství silnic a dálnic na rychlostních komunikacích ve Středočeském kraji kolem Mladé Boleslavi a Kralup nad Vltavou. I zde je stejný problém jako v celé republice s namrzáním vzdušné vlhkosti na silnici.

Námraza na silnici je i příčinou smrtelné nehody na Sokolovsku, kde se ve středu ráno srazil linkový autobus s osobním automobilem, v němž zemřel jeden člověk. [celá zpráva]

Na Pardubicku zcela zmizel sníh ze silnic, problémy však neustaly. I zde se tvoří náledí, které vzniká z mrznoucího mrholení.

Na možnost vzniku námrazy upozorňují cestmistrovství Správy a údržby silnic Pardubického kraje na Hlinecku, Lanškrounsku nebo v okolí Poličky, Vysokého Mýta, Žamberka a v Železných horách. Kolem Moravské Třebové na Svitavsku byla ráno souvislá mlha, která namrzala, na Skutečsku se náledí vytváří ve vyšších polohách a v lesních úsecích. Teploty se ráno v celém kraji pohybovaly několik stupňů pod bodem mrazu.

Královéhradeckém kraji namrzají vozovky především na Rychnovsku a Jičínsku, v Orlických horách leží na cestách druhých a třetích tříd místy zbytky starého ujetého sněhu kryté posypem.

V dalších dnech můžeme očekávat situaci velmi podobnou, kdy vozovky budou pod vrstvou náledí z důvodů mrholení a mlh v kombinaci s nízkými teplotami.

Meteorologické pojmy
Ledovka souvislá, zpravidla homogenní průhledná ledová usazenina s hladkým povrchem. Tvoří se zmrznutím přechlazených kapiček mrholení, dešťových kapek na předmětech, jejichž teplota je mírně pod 0 stupňů Celsia.
Námraza v silniční dopravě se pojem námraza používá pro všechny formy ledových usazenin na vozovkách včetně náledí a zmrazků. Může se vyskytovat na el. sloupech, stromech atd. V letecké dopravě se používá několik druhů námrazy, a to podle rychlosti a teploty, při níž vzniká.
Zmrazky termín používaný pro formu náledí, které vzniká opětovným zmrznutím zcela či částečně roztátého sněhu.
Náledí ledová vrstva pokrývající zemi, na rozdíl od ledovky zde na zemi mrznou nepřechlazené dešťové kapky či kapky mrholení. Vzniká, je-li teplota povrchu pod 0 stupňů Celsia.
Zdroj: Česká zemědělská univerzita v Praze