"Jestliže ústava říká, že prezident jmenuje vládu na návrh, tak je to návrh, který prezident samozřejmě nemůže překročit tím, že by proti vůli premiéra jmenoval nějakého jiného ministra. Samozřejmě plně uznávám prezidentovo právo, aby s premiérem o té vládě diskutoval. Jinak by byl pouhým razítkem a myslím si, že žádný prezident nechce být pouhým razítkem," komentoval tvrdá slova Klause Zeman.

Že jde o spor v rámci ODS komentoval slovy: "Charles Darwin kdysi napsal, že největší agrese je agrese vnitrodruhová, v daném případě jde tedy o napětí nebo konflikty uvnitř jedné politické strany. Ale to zdaleka neplatí jen o ODS." 

Jako řešení politické krize by uvítal vládu odborníků, ke které se opět vrací Jiří Paroubek. "Je rytířská vůči oběma stranám, protože žádná by nebyla ponížena, ať už účastí v opozici, anebo účastí ve velké koalici v pozici slabšího partnera," uvedl Miloš Zeman. Podle něj by tato vláda také měla připravit a prosadit změnu volebního zákona.

"Překlenovací vláda odborníků by zpracovala nový volební zákon posilující většinové prvky v rámci poměrného systému a teprve potom by se konaly předčasné volby. Bez změny volebního zákona předčasné volby smysl nemají," řekl Zeman a dodal: "Kdyby obě strany souhlasily s touto změnou volebního zákona, která jim evidentně neuškodí, naopak, pak by mohly tento zákon prosadit v obou komorách parlamentu."