Klausův mluvčí zároveň řekl, že zatím není jasné, kdy prezident vládu jmenuje. Ve čtvrtek Klaus Topolánkův návrh zamítl s tím, že premiér má vyjednat pro svou druhou vládu podporu ve Sněmovně. Topolánkův návrh odmítl velmi razantně. Řekl, že čeká, že Topolánek bude dál jednat a přijde na Hrad znova. [celá pzráva]

Hájek se v pátek také ohradil proti údajné dezinterpretaci svých výroků o tom, že Klaus nakonec jmenuje právě ten Topolánkův kabinet, jehož podobu ve čtvrtek kritizoval. "Zcela platí včerejší prohlášení prezidenta republiky na tiskové konferenci s tím, že prezident pochopitelně bude jednat v rámci svých ústavních pravomocí a kompetencí, a tedy že v budoucnu jistě nějakou vládu jmenuje," uvedl Hájek

Mluvčí tak zavdal příčinu ke spekulacím, zda Klaus nechce jmenovat vládu v čele s někým jiným. To by ale Topolánek musel pověření vrátit, což se dosud nikdy nestalo a nepamatuje na to ani Ústava.

Zelení trvají na Schwarzenbergovi

Prezident nesouhlasil například s tím, aby se ministrem zahraničí stal Karel Schwarzenberg. Za ním si ale Strana zelených, která jej na post navrhla, stojí. Předseda strany Martin Bursík to řekl po jednání předsedů ODS, KDU-ČSL a SZ.

Politici nechtěli říci, zda by fakt, že Klaus nakonec vládu jmenuje, mohlo mít vliv na to, zda se složení vlády bude měnit. Dopoledne se Topolánek nechal slyšet, že ODS je ochotná o jménech ve vládě ještě jednat. [celá zpráva] Část si myslí, že strana menším koaličním partnerům příliš ustoupila a nechala se připravit o všechna klíčová ministerstva.

Předsedové stran budou jednat ještě v pátek odpoledne. Bursík řekl, že po dopoledním setkání je jasné, že koaliční smlouva bude podepsána "po Štěpánovi."