Ve středu večer se pak sejdou špičky lidovců, zelených a ve čtvrtek ráno i ODS, aby průběh jednání schválili. Řešit ještě chtějí sporné body programu.

"Pokud nebude dohodnut poslední odstavec, poslední řádek, poslední slovo kompletní dohody, pak ta dohoda není," řekl po jednání místopředseda ODS Petr Nečas. Předsedové stran budou o nejasnostech v programu jednat celou středu.

Ve vládě zůstane Nečas, téměř jistě odejde Štěpánek

Jména ministrů už jsou podle šéfa zelených Martina Bursíka z většiny známá. Devět ministrů bude zřejmě mít ODS, dalších devět postů si rozdělí menší strany. Přesné poměry a jména nechtějí politici sdělit. Jako první se je prý má dozvědět prezident.

Někteří ministři současného kabinetu, si své křeslo zřejmě udrží. Téměř jistě bude Petr Nečas opět ministrem sociálních věcí a vicepremiérem. Ti by měli být celkem čtyři. Dva z řad ODS a po jednom z KDU-ČSL a SZ. Ve vládě by mohli zůstat i šéf resortu dopravy Aleš Řebíček nebo ministr zdravotnictví Tomáš Julínek.

Petra Štěpánka by na postu ministra kultury nahradil lidovec Jaromír Talíř. Ten už v devadesátých letech resort jednou vedl. Ministrem průmyslu by se mohl stát šéf Hospodářské komory Jaromír Drábek.

Možné složení nové vlády
premiér Mirek Topolánek (ODS)
vicepremiér, ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS)
vicepremiér pro Evropu Alexandr Vondra (ODS)
vicepremiér Jiří Čunek (KDU-ČSL)
vicepremiér a ministr pro životní prostředí Martin Bursík (SZ)
místní rozvoj Petr Gandalovič (ODS) nebo Jiří Čunek (KDU-ČSL
ministr dopravy Aleš Řebíček (ODS)
ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS)
ministr vnitra Ivan Langer (ODS)
ministr financí Martin Říman (ODS) nebo Miroslav Kalousek (KDU-ČSL)
ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS), Cyril Svoboda (KDU-ČSL), Vlasta Parkanová (KDU-ČSL), František Korbel (Strana zelených)
ministr zemědělství Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) nebo Jiří Čunek (KDU-ČSL)
ministr obrany Vlasta Parkanová (KDU-ČSL)
ministerstvo školství Dana Kuchtová (Strana zelených)
ministerstvo kultury Jaromír Talíř nebo Michaela Šojdrová (oba KDU-ČSL)
ministerstvo zahraničí Cyril Svoboda (KDU-ČSL), Alexandr Vondra (ODS)
ministerstvo průmyslu a obchodu Jaromír Drábek (KDU-ČSL)
ministerstvo bez portfeje zatím není známo
zdroj: ČTK

Topolánek už dříve řekl, že by vláda chtěla s žádostí o důvěru předstoupit před poslance do poloviny ledna. Zajištěnu důvěru ale nemá. Může jen spoléhat na podporu poslanců ČSSD, kteří budou prosazovat odchod své strany do opozice. Jedním z nich je Miloš Melčák, který z klubu před 14 dny odešel. Sám ale říká, že se necítí být přeběhlíkem.

ODS už zákonodárce z řad ČSSD případně KSČM neoznačuje za přeběhlíky, ale za "konstruktivní" poslance. Původně se proti takové podpoře stavěl nový lidovecký předseda Čunek - už od toho ale upustil.