Pokud by úřad zjistil porušení zákona o ochraně osobních údajů, stanici by hrozila pokuta pět miliónů korun. Pokud by ovšem jejím jednáním mělo být postiženo větší množství lidí, sankce by se mohla vyšplhat až k deseti miliónům.

"Úřad se bude věcí zabývat sám, nebude čekat na podněty od fyzických osob nebo institucí," poznamenala Štěpánková. Podle již zveřejněných informací Práva pracovníci ochranky RFE z pořízených záznamů tvoří databázi podle nich podezřelých lidí, kterou odesílají bez vědomí českých úřadů do USA, zřejmě pro potřeby amerických tajných služeb.

Jak už minulý týden Štěpánková uvedla, pokud by ochranka RFE svoji činnost měla provozovat legálně, musela by být její databáze zaregistrována u Úřadu na ochranu osobních údajů a spravována podle jeho předpisů a v souladu se zákonem.

Předmětem zájmu úřadu by tedy mělo být, zda tak skutečně ochranka učinila. Jaké konkrétní kroky úřad vůči RFE podnikne, ani dobu nutnou k řádnému prošetření věci však mluvčí nechtěla sdělit. "Náš úřad nemá pro své šetření stanoveny žádné časové limity," dodala Štěpánková.