Lídři se domluvili také na tom, že vytvoří expertní skupiny, které se budou zabývat čtyřmi programovými okruhy - daňovou reformou, energetikou, dopravou a lidskými právy. "Důležité je, aby se v tom projektu všichni cítili komfortně," komentoval Bursík jednání o rozdělení vládních funkcí. Ocenil proto, že ODS "nabídla základní paritu".

Příprava vládního programu podle něj nyní bude pokračovat vytvořením čtyř pracovních skupin. "Jedna skupina jsou ekonomická témata včetně reformy sociální, zdravotní a ekologické. Druhá zahrnuje energetiku a ochranu klimatu. Třetí skupina je doprava a čtvrtá jsou lidská práva, prvky přímé demokracie, volební systém," řekl Bursík.

"Programových shod jsme našli hodně, protože část programu již je odpracovaná. Pojmenovali jsme programové nevyjasněnosti a bude se o nich diskutovat. Je to určitá část energetiky, určitá část dopravy, určitá část lidských práv," uvedl předseda KDU-ČSL Jiří Čunek.

O personálním složení vlády prý nejednali

O personálním složení vlády lídři trojkoalice podle Čunka nejednali, mluvili však o rozdělení ministerstev. "Ale není nic uzavřeno," uvedl Čunek. Potvrdil dřívější informace o tom, že by ODS neměla mít v budoucí vládě většinu. Nejčastěji se v tomto směru hovořilo o devíti křeslech pro ODS, šesti pro KDU-ČSL a třech pro zelené. "Ano, mělo by to být v nějakém modelu parity," řekl k tomu Čunek.

Předsedové stran se znovu sejdou už v pondělí, podle Čunka se budou asi scházet i několikrát denně. "Určitě to musí být každý den teď," uvedl Čunek. I když by byl pro to, aby premiér a předseda ODS Mirek Topolánek zašel se seznamem nových ministrů za prezidentem Václavem Klausem až po Vánocích, možná se tak stane ještě před Štědrým dnem. "Pan premiér by to chtěl," řekl Čunek k termínu dokončení jednání o sestavení trojkoaliční vlády. Podle Topolánka by jednání měla být hotova do čtvrtka. [celá zpráva]

Staronový projekt trojkoalice oživili politici tento týden poté, co ODS ukončila jednání o koalici s ČSSD a KDU-ČSL. [celá zpráva] ČSSD se podle očekávání rozhodla, že vznikající trojkoalici nepodpoří. [celá zpráva]

ODS, KDU-ČSL a zelení tak stojí před stejným problémem jako v létě, kdy se pokusili vládu sestavit poprvé - ve dvousetčlenné Sněmovně mají jen 100 hlasů, což nestačí k získání parlamentní důvěry. V kuloárech se spekuluje o tom, že trojkoalice bude sázet na pomoc rebelů hlavně z řad ČSSD.

Poslední vývoj při sestavování vlády
Topolánek: pro důvěru si půjdeme do poloviny ledna
Lidovci i zelení jdou do trojkoalice s ODS
ČSSD razantně odmítla podpořit trojkoalici
Škromach: opozice ČSSD neškodí
Trojkoalici už podpořily ODS a špičky lidovců
Topolánek Klausovi seznam ministrů dnes nedá
Paroubek: řešením je vláda odborníků
ODS narychlo sestavuje vládu, jména bude mít prezident odpoledne
Nabídka ODS slepit vládu štěpí lidovce
Paroubek by nevzal třetí pokus