Ještě v neděli odpoledne se mají sejít zástupci ODS, lidovců a zelených, aby jednali o nové vládě. Tato jednání by měla vyústit v návrh nové vlády, kterou Topolánek představí prezidentovi.

Vedení KDU-ČSL i Strany zelených v sobotu podpořila další vyjednávání o trojkoalici s ODS. [celá zpráva]

Vznikající vláda ale stále nemá v dolní komoře nadpoloviční většinu hlasů potřebnou pro to, aby získala parlamentní důvěru. Komunisté a sociální demokracie trojkoalici odmítají. Spekuluje se o tom, že většinu by Topolánkovu kabinetu mohl zajistit někdo z ČSSD. Z klubu sociální demokracie již dříve vystoupili Michal Pohanka a Miloš Melčák.

Podle šéfa ČSSD Jiřího Paroubka ale ani jeden z těchto poslanců vznikající vládu pravého středu nepodpoří. Melčák je podle něj přepracovaný a případnou podporu vládě si brzy rozmyslí. Pohanka zase podle Paroubka v zásadních věcech hodlá hlasovat s ČSSD.

Komunisté chtějí v prvním pololetí příštího roku předložit návrh zákona, který by umožnil zbavit poslance mandátu, pokud by opustil svůj klub "z nízkých pohnutek". Rozhodovat by o tom měl Nejvyšší správní soud. V ČT to řekl předseda KSČM Vojtěch Filip. Předsedové ODS, zelených a lidovců takový model odmítli. Paroubek uvedl, že na to nemá definitivní názor.

ČSSD si myslí, že by měla vzniknout úřednická vláda, která by existovala, než se strany na něčem shodnou. Topolánek však míní, že taková vláda teď nepřipadá v úvahu. Tuto variantu podle něj odmítl i prezident, když ho podruhé jmenoval premiérem.

Poslední vývoj při sestavování vlády
Lidovci i zelení jdou do trojkoalice s ODS
ČSSD razantně odmítla podpořit trojkoalici
Škromach: opozice ČSSD neškodí
Trojkoalici už podpořily ODS a špičky lidovců
Topolánek Klausovi seznam ministrů dnes nedá
Paroubek: řešením je vláda odborníků
ODS narychlo sestavuje vládu, jména bude mít prezident odpoledne
Nabídka ODS slepit vládu štěpí lidovce
Paroubek by nevzal třetí pokus