"Nepřipadá v úvahu, abychom podpořili vznik trojkoaliční vlády pravého středu občanských a křesťanských demokratů a zelených," řekl po jednání předseda ČSSD Jiří Paroubek. Místopředseda strany Bohuslav Sobotka doplnil, že členové ÚVV hlasovali jednomyslně.

Zejména o Melčákovi se dosud - a to i na základě jeho výroků v tisku - spekuluje jako o poslanci, který by mohl podpořit trojkoalici a tím ji pomoci zajistit parlamentní důvěru. Podle dnešního vyjádření představitelů ČSSD se ale Melčák nechystá pravicovou vládu podpořit.

Podle šéfa poslaneckého klubu Michala Haška Melčák na jednání ÚVV prohlásil, že on nebude trojským koněm Marka Dalíka (tajemníka předsedy ODS a premiéra Mirka Topolánka).

Poslední vývoj při sestavování vlády
Lidovci jdou do trojkoalice s ODS a zelenými
Škromach: opozice ČSSD neškodí
Trojkoalici už podpořily ODS a špičky lidovců
Topolánek Klausovi seznam ministrů dnes nedá
Paroubek: řešením je vláda odborníků
ODS narychlo sestavuje vládu, jména bude mít prezident odpoledne
Nabídka ODS slepit vládu štěpí lidovce
Paroubek by nevzal třetí pokus

ODS začala vyjednávat o vládě s KDU-ČSL a zelenými poté, co vedení nejsilnější strany ve středu odmítlo dohodu o koalici s ČSSD a lidovci. Občanští demokraté to zdůvodnili nedůvěrou vůči sociálním demokratům a jejich neúměrnými personálními požadavky. [celá zpráva]

ČSSD by za nejlepší řešení současné situace považovala nepolitický kabinet v čele s nepolitickým premiérem, do něhož by všechny strany vyslaly své odborníky. Na jeho formování by se měl podílet i prezident. Podle předsedy ČSSD Jiřího Paroubka by takové uspořádání trvalo do chvíle, než se strany dohodnou na politické vládě. [celá zpráva]

Špičky ČSSD by přijaly i návrat ODS k dohodě o trojkoaliční vládě se sociálními demokraty a lidovci.