"Já myslím, že by nám neuškodila," řekl Škromach při příchodu na jednání Ústředního výkonného výboru strany. Záleží podle něj ale na dalším jednání. Možnost, že by ČSSD jako celek tolerovala vládu ODS, KDU-ČSL a SZ Škromach přitom nepřipustil a ODS o to podle něj ani nepožádala.

"ODS se jasně vyjádřila, že soc. dem. nevěří. Vyjadřují se o nás, že jsme banda nějakých zločinců, takže pak je vyjednávání těžké," uvedl.

Předseda strany Jiří Paroubek je ale přesvědčen o tom, že výbor podpoří usnesení, podle něhož ČSSD středopravou vládu nechce. "Já myslím, že to nebude žádný problém podle toho, jak včera (v pátek) probíhala schůze předsednictva strany," řekl novinářům Paroubek.

Vystoupil i Melčák

Před výborem se také hájil poslanec Miloš Melčák, který opustil klub ČSSD. Zdůvodnil to přáním, aby sociální demokracie odešla do opozice a neusilovala o podíl na vládě s ODS.

Případ poslance Melčáka, který na jednání brojil proti čtyřkoalici, kterou nazval vládou Národní fronty, by neměl podle Škromacha končit vyloučením ze strany. Škromach chce rozlišovat mezi názory a činy: "Pokud by došlo k tomu, že bych skutečně jednal proti zájmům soc. dem., řeší to jednoznačně stanovy strany," doplnil s tím, že nedokáže říci, zda se někdo ještě k Melčákovi nepřipojí.

Zasedli i lidovci a zelení

V Praze v sobotu zasedly také vrcholné orgány KDU-ČSL a Strany zelených. V deset hodin začali jednat lidovci. Sešel se jejich celostátní výbor, jehož se účastní i krajští lídři a poslanci. Předsednictvo KDU-ČSL v pátek doporučilo širšímu vedení strany, aby lidovci nadále jednali o vládě s ODS a zelenými. Podmínkou ale je, že taková koalice se nesmí opírat o hlasy přeběhlíků z jiných stran. [celá zpráva]

Dopoledne zasedla i Republiková rada Strany zelených. Zelení jsou ochotni jednat o projektu trojkoalice, definitivní stanovisko by měli potvrdit v neděli odpoledne po schůzce lídrů ODS, lidovců a zelených. Zelení mají představu, že by se vyjednávalo asi do poloviny příštího týdne.

Poslední vývoj při sestavování vlády
Trojkoalici už podpořily ODS a špičky lidovců
Topolánek Klausovi seznam ministrů dnes nedá
Paroubek: řešením je vláda odborníků
ODS narychlo sestavuje vládu, jména bude mít prezident odpoledne
Nabídka ODS slepit vládu štěpí lidovce
Paroubek by nevzal třetí pokus