Prezident jen uvedl, že pokud by premiér Mirek Topolánek požádal Sněmovnu o vyslovení důvěry jeho vládě bez předem vyjednané podpory, chápal by to jako cestu, jak co nejrychleji dospět k třetímu pokusu a k předčasným volbám.

Paroubek nechce vést stranu, která by zradila voliče

"Já bych nebyl předsedou takové strany, kde by si každý mohl dělat, co by chtěl, kde by mohl zrazovat zájmy voličů, jak by chtěl," řekl doslova Paroubek.

Poslanec Miloš Melčák, který nedávno vystoupil z klubu ČSSD nevyloučil, že by podpořil vládu ODS bez účasti ČSSD, v rozhovoru pro Právo nicméně uvedl, že trojkoalice občanských demokratů, lidovců a zelených se mu "moc nelíbí".

Další články o posledním vývoji kolem nové vlády
Čunek trvá na vládě bez podpory přeběhlíků
ODS odmítla vládu s ČSSD, Klaus postaven před hotovou věc
ODS odpískala vládu s ČSSD a lidovci
Paroubek: vláda ČSSD s ODS mohla fungovat

Paroubek se chce u prezidenta Václava Klause ujistit, že prezident nedovolí vznik vlády postavené na přeběhlících. Vedení ČSSD tak reagovalo na středeční rozhodnutí výkonné rady ODS, která se rozhodla ukončit jednání se soc. dem. o nové vládě. [celá zpráva]

Paroubek uvedl, že si třetím pokusem nemůže být už nikdo jistý. "Politická scéna je tak fragmentovaná a já jsem seriózní politik. Já se přeci nebudu zabývat ruskou ruletou," řekl.

Ná otázku, zda ČSSD připouští předčasné volby až po třetím pokusu, šéf soc. dem. odpověděl, že jeho strana nyní musí celou situaci analyzovat.  "Zcela nepochybně z toho vyvodíme určité konsekvence", dodal.

Zelení by do trojkoalice opět šli, lidovcům vadí přeběhlíci

Strana zelených souhlasí s návratem k jednání o bývalé trojkoalici. Po čtvrteční schůzce s vyjednavači ODS to řekl předseda zelených Martin Bursík. "Východiskem jednání je trojkoaliční dohoda, situace se ale posunula, program případné vlády tak musí být daleko konkrétnější," uvedl.

Bursíkovi ale vadí postoj nového předsedy lidovců Jiřího Čunka k romské problematice. Ten chce projednat před případnou dohodou a to i se zástupci ODS. Šéf zelených už ve svém vyjádření nezopakoval jeho strana chce pouze vládu s dočasným mandátem. "Nepředbíhal bych," konstatoval s tím, že bude záležet na programové dohodě.

Předseda lidovců Jiří Čunek uvedl, že si nepřeje takovou vládu, která by stála na hlasech přeběhlých poslanců. Pokud by to nebylo možné, preferoval by předčasné volby. [celá zpráva]

Filip chce, aby prezident odebral Topolánkovi pověření

Podle šéfa KSČM Vojtěcha Filipa by měl prezident Václav Klaus odebrat premiérovi Mirkovi Topolánkovi jeho pověření sestavit vládu. "ODS není schopná šest a půl měsíce po volbách sestavit vládu, kabinet vládne bez důvěry Sněmovny a přijímá zásadní rozhodnutí včetně personálních. Je to odporné, co se děje," řekl ve čtvrtek Právu.

Filip míní, že by se po odebrání pověření měla uskutečnit schůzka předsedů parlamentních stran i za případné účasti prezidenta.

ODS vadily požadavky ČSSD

Občanští demokraté ukončily jednání s ČSSD ve středu večer. Vadily jim podmínky, které ČSSD kladla, zvláště personální požadavky byly podle nich těžko přijatelné. Vedení ODS se také v případě společné vlády obou velkých stran obává ztráty voličské přízně.

Pro ukončení rozhovorů byli zejména představitelé regionů, které toto stanovisko hájili i na listopadovém stranickém kongresu.

Proti se podle informací Práva postavil ministr pro místní rozvoj a místopředseda ODS Petr Gandalovič, který míní, že v jednáních se soc. dem. je ještě prostor.