Ještě v září přitom bývalé vedení ministerstva zvažovalo, že nákup tatrovek kvůli zkracování armádního rozpočtu na několik let odloží. Vláda Mirka Topolánka ale rozhodla, že do armádní kasy vrátí v příštím roce 539 miliónů, které obrana potřebuje na první splátku za tatrovky.

Ministr považuje dotažení nákupu za dobrou zprávu pro armádu i pro český průmysl. "Rozhodně nikdo nemůže obviňovat armádu z marnotratnosti, protože si vystačila až do současnosti s vozidlem vyráběným už v roce 1953," sdělil Právu Šedivý. Tatrovky by měly nahradit oblíbené, ale morálně i fyzicky zastaralé nákladní vozy V3S.

První tatrovku by zbrojovka měla dodat asi v polovině příštího roku. Poslední by vojáci měli přijmout na konci roku 2009.

Většina vozů (536) by měla být vybavena pouze valníky. 15 automobilů by mělo mít dvojí řízení. "Ty by měly sloužit k výcviku," uvedl Čírtek. Automobilka dodá armádě i pět zkušebních vozů s pěti speciálními nástavbami např. skříňovou či s kontajnerovým nosičem. Obrana počítá, že zhruba 450 těchto aut se speciální výbavou od automobilky nakoupí po roce 2009.