Možnost samorozpuštění Sněmovny podporují ODS, KDU-ČSL, Strana zelených a KSČM. Všechny se ale shodly na tom, že by se počet poslaneckých hlasů potřebných k rozpuštění dolní komory měl zvýšit z nadpoloviční většiny na tři pětiny.

Sněmovna se novelou zabývala již na začátku listopadu, komunisté ale navrhli jednání odložit až na dobu, kdy bude ustavena stálá komise pro změny ústavy. Ta byla vytvořena na začátku tohoto týdne. Podle šéfa KSČM Vojtěcha Filipa je navrhovaná změna závažná a musí být prodiskutována právě v této komisi. [celá zpráva]

Jedinou parlamentní stranou, která novelu odmítá, je ČSSD. Podle předsedy soc. dem. Jiřího Paroubka by jen posílila pravomoci prezidenta republiky. Senátní návrh novely ústavy navíc podle sociálních demokratů přináší jen účelovou změnu, která se jejím zastáncům momentálně hodí.

I kdyby ale novelu schválily obě komory parlamentu a podepsal ji i prezident, neznamená to ještě, že budou automaticky vyhlášeny předčasné volby. To by se na nich museli poslanci ještě jednou dohodnout.