Zda vyhraje šéfová lidoveckých poslanců Vlasta Parkanová, či senátor a starosta Vsetína Jiří Čunek - nejžhavější adepti na šéfa strany - je Turečkovi jedno. "Nekandiduji, abych s někým vytvořil tandem," řekl Právu. O prvního zástupce předsedy bude usilovat i poslanec Jiří Carbol.

Na řadového místopředsedu chce také kandidovat například hejtman Jihomoravského kraje a Čunkův podporovatel Stanislav Juránek. Již poněkolikáté se bude pokoušet získat místopředsednické křeslo poslankyně Michaela Šojdrová. Pokusí se i poslanci Pavel Severa, Tomáš Kvapil, první náměstek ministra kultury Jaromír Talíř a vicehejtman Pardubického kraje Roman Línek. Za Prahu se chystá kandidovat předseda krajské organizace Marian Hošek.

Pražská organizace navrhuje i exministra zahraničí Cyrila Svobodu, který již řekl, že pokud ho Čunek vyzve, bude o kandidatuře uvažovat. Je možné, že na sjezdu ohlásí svou kandidaturu na místopředsedu i úřadující šéf Jan Kasal. Kromě Čunka a Parkanové zveřejnili úmysl kandidovat na šéfa strany i předseda klubu senátorů KDU-ČSL Adolf Jílek a exposlanec Jiří Karas.

Karas bodoval na domácí půdě

Účastníci krajské konference KDU-ČSL na Vysočině se v sobotu v Jihlavě shodli, že vyzvou Jana Kasala, aby na nadcházejícím stranickém sjezdu přijal kandidaturu na některou z funkcí ve vedení strany. Delegátům sjezdu se představili Karas, Jílek i Čunek, nedorazila jen Parkanová.

Nejmenší výhrady měli delegáti v diskusi ke Karasovi, řekl ČTK předseda krajské organizace Václav Kodet. Karase ke kandidatuře vyzvala jeho mateřská organizace na Třebíčsku.