ODS, která volby vyhrála, hned dva dny po volbách navrhla KDU-ČSL a Straně zelených koaliční vládu. Tyto tři strany začaly pracovat na společném programu, jejich trojkoaliční projekt ale neměl velkou šanci na úspěch a postupně ztrácel na významu a to kvůli postoji ČSSD, která se nechala slyšet, že nemíní tolerovat společný kabinet pravicových stran. Projekt skončil formálně v srpnu, kdy z něj zelení vystoupili.

14. srpna se také poslancům na sedmý pokus podařilo zvolit předsedu dolní komory, kterým se stal Vlastimil Vlček (ČSSD). Post šéfa Sněmovny je důležitý z toho důvodu, že při třetím pokusu o sestavení vlády navrhuje předsedu vlády. To se ale nelíbilo ODS, která měla podezření, že by toho sociální demokraté mohli využít k sestavení vlastního kabinetu. Ke kompromisu se dospělo poté, co Vlček slíbil, že před případným třetím pokusem odstoupí.

Prezident Václav Klaus jmenoval premiérem předsedu ODS Mirka Topolánka (ten byl v červnu touto funkcí jen neformálně pověřen) dva dny poté a oficiálně tak zahájil první pokus o sestavení vlády. Pár hodin před tím přijal prezident demisi vlády ČSSD vedené Jiřím Paroubkem.

Topolánkova vláda byla prezidentem jmenována 4. září, měsíc poté se jí ale podle očekávání nepodařilo získat důvěru Sněmovny a 11. října podala demisi.

Druhý pokus a současná jednání

Začátkem listopadu se začal rýsovat možný kompromis na společné vládě všech parlamentních stran vyjma komunistů do předčasných voleb v roce 2007 nebo 2008. To ale ČSSD odmítla a Klaus odmítl "hledat dohodu tam, kde se o ni nestojí", proto 8. listopadu dal druhý pokus znovu Topolánkovi.

ODS se po svém kongresu 16. a 17. listopadu snažila najít kompromis znovu na bázi čtyř stran, to ale ČSSD odmítla a nabídla občanským demokratům vládu dvou největších stran s lidovci, která by vládla nejméně tři roky.

28. listopadu se lídři ODS a ČSSD dohodli, že budou jednat o vládním programu případné koaliční vlády. Jednání, kterých se účastní i lidovci a zelení, by mělo vyústit v předběžný návrh programu vlády, který by měl být hotov 11. prosince. Jaké strany ale v kabinetu budou a jak dlouho vláda vydrží, se zatím neví.

Jak probíhala poslední jednání o nové vládě
Strany mají první kompromis: školné nebude
Část poslanců ČSSD je pro odchod do opozice
Topolánek se krátce sešel s Paroubkem
ČSSD zklamal návrh ODS na novou vládu
O vládě budou dál jednat všechny strany vyjma KSČM
ODS a ČSSD začnou jednat o programu případné vlády
Paroubek se nečekaně sešel s Klausem
Klaus zrušil schůzku s Topolánkem, není o čem jednat
ČSSD chce vládnout s ODS a lidovci do roku 2010
Paroubek a Čunek chtějí vládu alespoň na tři roky
ČSSD by šla do vlády bez zelených