Pohanka Radiožurnálu řekl, že s Dalíkem nikdy nemluvil. Ani nikdo jiný z ODS ho prý nepřemlouval, aby se stal "přeběhlíkem". "Nikdy se mnou nikdo nejednal (z ODS)," prohlásil poslanec. Uvedl také, že odmítá být "jazýčkem na váze" a je připraven podpořit jakoukoli většinovou vládu, která nebude mít většinu jednoho hlasu.

Jako možnou variantu budoucího kabinetu považuje trojkoalici ODS, ČSSD a KDU-ČSL i čtyřkoalici se zelenými. "Nebudu tím jedním hlasem, na kterém by mělo stát řešení," řekl Pohanka. Odmítl spekulovat o tom, jak by se zachoval, kdyby vláda ODS měla mít podporu více hlasů z levicového tábora. 

Tvrdil také, že už má na své straně Pohanku. ČSSD po zveřejnění Dalíkových tvrzení o údajném zákulisním vyjednávání požadovala od ODS omluvu. Premiér a předseda ODS Mirek Topolánek se Dalíka zastal a prohlásil, že jeho výroky jsou "plně v souladu s oficiálním názorem ODS". Pohankovo jméno se v minulých týdnech skloňovalo především kvůli tomu, že vystoupil z poslaneckého klubu ČSSD. Poslanec svůj krok vysvětloval údajným tlakem na svou osobu, který možná pocházel z kruhů ČSSD. Konkrétně se však ke svému rozhodnutí nikdy nevyjádřil a nevysvětlil ho.

Podle tisku Pohankovo jméno figuruje v řadě kontroverzních kauz. Noviny poslance spojují například s neúspěšným pokusem o privatizaci Nemocnice Na Homolce, s kauzou Diag Human nebo zadlužením státní Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně, kterou řídil. Pohankovo jméno také padlo nedávno v souvislosti se skupinou kolem starosty Budišova Ladislava Péti, která je podezřelá z finančních machinací s penězi z fondů EU a z vydírání.

Péťa se v reportáži televize Nova zmínil o možné vazbě na specializované centrum, které má za dvě miliardy korun vzniknout v nemocnici u sv. Anny, a jmenoval právě bývalého ředitele nemocnice Pohanku. Pohanka spojitost s Péťou a jeho společníky popírá.