Kriminalisté připravují návrh na obžalobu Doležela, který v nejbližších dnech odešlou dozorující státní zástupkyni. V případě podání obžaloby a následné soudní dohry hrozí obviněnému až 12 let vězení.

Doležel se musel s již uzavřeným vyšetřovacím spisem seznamovat ve vazební věznici, kde je umístěn za jiné skutky související s údajným podvodným čerpáním peněz z evropských fondů na opravu zámku v Budišově a rekonstrukci třebíčského zámku.

Nyní se s největší pravděpodobností nevyhne policejnímu návrhu na obžalobu pro pokus o podvod, kterého se podle vyšetřovatelů dopustil tím, že si na jedné z loňských srpnových schůzek s polským lobbistou Jackem Spyrou řekl o úplatek pěti miliónů korun. Chtěl ho prý za to, že doporučí a dostane "zpět do hry" o Unipetrol společnost Seta, za kterou Spyra loboval. Vše ale natočila skrytou kamerou televize Nova, která pak tajné rozhovory obou mužů odvysílala.

Seta, na kterou má údajně úzké vazby kontroverzní podnikatel Tomáš Pitr, bojovala se společností Agrofert majitele Andreje Babiše o to, kdo se stane po předloňském prodeji petrochemického holdingu Unipetrol polskému koncernu PKN Orlen českým partnerem Orlenu.

Oba muži hovořili na tajných schůzkách mimo jiné o korupci politiků i o privatizaci Unipetrolu, kterou chtěl Spyra údajně zpochybnit či do ní zasáhnout a získat výhody pro Setu. Snažil se prý vyjednat zrušení dohod a smluv, jež uzavřel Orlen s Agrofertem v souvislosti s prodejem Unipetrolu.

Podle České televize Doležel polským prokurátorům při výslechu řekl, že se v kauze Unipetrol angažoval poté, co se od Spyry dověděl, že představitele vlády přijede do Čech vyšetřovat polská prokuratura. Doležel prý chtěl zamezit skandálu. "Já jsem v tu chvíli považoval informaci za natolik závažnou, protože v té době by mohla znamenat nestabilitu vlády ČR," uvedl podle ČT Doležel v policejním protokolu. ČT uvedla, že slova Doležela potvrdil i Spyra.