Přitom na jmenování Tvrdíka do čela správy letišť už byla podle zdrojů Práva ve Špidlově vládě politická dohoda. Spor může být o to vážnější, že Šimonovský nejprve s Tvrdíkem souhlasil, aby v pondělí večer změnil názor a dal skrze své podřízené najevo, že s takovým krokem nepočítá. Učinil tak poté, co se zpráva o Tvrdíkovi dostala na veřejnost.

Neřízená střela?

V KDU-ČSL je přitom o Šimonovském známo, že si velmi věří a ohání se tím, že má silnou stranickou pozici díky vlivné jihomoravské lidovecké základně. Navíc má jistotu v podobě křesla senátora. Někteří mu přezdívají neřízená střela, protože se domnívají, že si hodně "hraje po svém". Zdroje z vlády tvrdí, že exministr obrany Tvrdík už dokonce byl s nabídkou šéfovat správě letišť seznámen. Ještě v pondělí odpoledne se domnívaly, že se čeká už pouze na Tvrdíkovo vyjádření. Myslely, že Šimonovský nebude stát v cestě.

"Bylo mu to (Tvrdíkovi) nabídnuto, hovořilo se s ním o tom, jaké problémy správu letišť trápí, ale je to zatím pouze v jednání. Konečný verdikt ještě nezazněl," řekl Právu dobře informovaný zdroj. Vpodvečer mluvčí ministerstva dopravy Ludmila Roubcová k Tvrdíkovu jmenování nečekaně uvedla, že "ministerstvo nic takového nechystá". Sám Tvrdík se nechtěl o své budoucnosti moc bavit. Na dotaz Práva, zda se stane ředitelem správy letišť, pouze odpověděl: "Rozhodnutí, co budu dělat, jsem ještě neučinil. Veřejnost budu informovat ve chvíli, kdy se pro konkrétní nabídku rozhodnu a podepíši pracovní smlouvu."

Vláda chce do čela ČSL prověřeného člověka

Už dříve přitom Tvrdík prohlásil, že se rozhoduje mezi pozicí ve státní službě, soukromém sektoru nebo studijním stipendiem v zahraničí. Tvrdíkovi nahrává skutečnost, že správa letišť je jedním ze strategických podniků v ČR, v němž se disponuje často s utajovanými skutečnostmi. Stát by proto uvítal, aby v jeho čele byl někdo, kdo už v bezpečnostní komunitě působil, což Tvrdík svým angažmá na ministerstvu obrany splňuje.

Státní podnik Česká správa letišť provozuje mezinárodní letiště v Praze-Ruzyni, Ostravě a Karlových Varech. Čistý zisk firmy podle ČTK loni stoupl podle předběžných výsledků o tři procenta na 588 miliónů korun. Vzhledem k plánovaným investičním aktivitám je navíc firma pro manažery velmi lákavá.