"Máme záznamy pouze za posledních 174 let, ale vzhledem ke statistikám si troufám tvrdit, že něco takového se nestalo nejméně 500 let," řekl belgickému deníku La Libre Belgique klimatolog Marc Vandiepenbeeck. Podzim je letos v Belgii o 1,4 stupně teplejší je v tradičně deštivé zemi obvyklé. Rekordy zde přitom padaly i vloni.

Na jihu Německa v sobotu meteorologové naměřili teplotu 21,9 stupně, což je nejvyšší teplota jaká kdy byla v Německu naměřena po 20. listopadu.

Nejteplejší podzim v historii měření hlásí také Švýcarsko, kde je oproti sezónním průměrům o dva až tři stupně více. Švýcarský ústav Météosuisse oznámil, že v sobotu byl pokořen teplotní rekord pro tento den z roku 1987. "Takovéto posezónní teploty jsou jednou za 50 či sto let," uvádí Météosuisse. Ve Švýcarsku se naměřené hodnoty teplot registrují od roku 1864.

Také v České republice museli meteorologové tabulky rekordů letos na podzim několikrát přepisovat. Například 15. listopadu v Praze naměřili 16,1 stupně, což bylo nejvíce od roku 1926. Nejtepleji za posledních 165 bylo v Praze 27. října. Teplo dělá radost houbařům, kteří si v lesích i přes blížící se prosinec stále přijdou na své. [celá zpráva]

Kvůli počasí se ruší Světové poháry v lyžování

Teplé počasí většina lidí vnímá jako příjemné, pro začínající lyžařskou sezónu má ale katastrofální následky. Pořadatelé musejí rušit Světové poháry, nebo je překládají na jiné termíny a vyměňují s jiným středisky. Evropa je téměř celá bez sněhu a tam, kde sníh je zase vládnou nepříznivé povětrnostní podmínky. Na severu ve Finsku stihli skokané z plánovaných dvou závodů pouze jedno kolo kvůli silnému větru a mlze. Na závod ve sprintu museli v neděli zapomenout také sdruženáři.

Vážně je ohrožen i Světový pohár ve skocích v Harrachově, kde už byl zrušen i Kontinentální pohár naplánovaný na příští víkend.

Teploty nad nulou mají podle předpovědi meteorologů určitě vydržet do konce listopadu, možná až do poloviny prosince. "Výroba technického sněhu nebude možná. Pokud by však poté přišlo ochlazení na příznivých minus sedm až deset stupňů, jsme schopni skokanský můstek kompletně připravit během pěti dnů," řekl ředitel areálu v Harrachově Jiří Krejčí. Taková zima se však podle meteorologů dostaví až v polovině prosince, můstek na SP přitom musí být připraven již devátého.