"V každém případě si máme připomínat výročí a tohle je kulaté výročí," řekl ve středu Filip ve Frekvenci 1.

Gottwald se podle něj choval v 30. letech a kolem války v souladu s ústavou. A pozdější Gottwaldovo chování? "Určitě bych to nenazval chováním zločince. To kdybych takhle měl posuzovat řadu historických osobností, tak bych musel jako zločince označit i řadu současných politiků." Zmínil například politiky USA.

Byl to určitě velmi talentovaný samouk v politice, soudí o Gottwaldovi místopředseda KSČM Jiří Dolejš. "Jeho zenitem byl Košický vládní program. Proti tomu jsou naprosto nepřijatelné věci, jako je vývoj po roce 1948, politické procesy, a nejen to, nejde jen o Miladu Horákovou, Záviše Kalandru či Rudolfa Slánského," poznamenal.

Pražští komunisté Gottwalda uctí

Pražští komunisté se ke Gottwaldovu hrobu na Olšanský hřbitov chystají. Vedle jejich předsedkyně Marty Semelové se chce pietního aktu zúčastnit i místopředseda KSČM Václav Exner.

"Třeba doufá, že mu to pomůže," řekl Právu jeden z pražských komunistů v narážce na plánované prosincové zasedání ústředního výboru KSČM, které se má zabývat doporučením odvolat Exnera z funkce. Výkonný výbor totiž označil místopředsedu za zodpovědného za špatně uzavřené smlouvy kolem prodeje a nákupu nemovitostí, kvůli nimž přijde KSČM o desítky miliónů korun.