Odpovědi Miroslava Kalouska si přečtěte ZDE

"Pokud se dohodne vláda například do jara 2008, začne téměř bezprostředně po ustanovení vlády volební kampaň, a to je atmosféra, ve které se nedají dohodnout smysluplné reformy," objasnil Kalousek.

Pokud by ČSSD dostala šanci vytvořit při třetím pokusu vládu s podporou KSČM, Kalousek by pro ni ruku nezvedl a umožnil by konání předčasných voleb. "V srpnu jsem čelil riziku opoziční smlouvy, té jsem se bál. Předčasných voleb se nebojím," vysvětlil lidovecký poslanec.

Kalousek uvedl, že cílem jeho srpnové dohody s předsedou ČSSD Jiřím Paroubkem, která vyvolala odpor krajských lidoveckých organizací a stála ho předsednické křeslo, bylo zabránit vzniku opoziční smlouvy občanských a sociálních demokratů.

"Pokud bych zůstal v nečinnosti, už třetí měsíc by tato opoziční smlouva byla realitou, a zajímalo by mě, na čem by se usnášel kongres ODS, který si minulý týden opoziční smlouvu zakázal," uvedl Kalousek.

Svého postupu rozhodně nelituje. "Čím déle běží čas, tím déle se utvrzuji v tom, že mé rozhodnutí bylo správné. Zabránilo podpisu opoziční smlouvy a KDU-ČSL včetně vnitrostranické opozice jasně definovala své limity v případném vládním angažmá," uvedl. Z funkce předsedy by odstoupil i v případě, že by byl jeho projekt ve straně přijat.

Čunka do čela strany Kalousek nepodpoří

Kalousek si nepřeje zvolení vsetínského starosty Jiřího Čunka na post předsedy strany. "Jednoduchá řešení na složité problémy mohou být krátkodobě populární, ale nástroje, jako jsou ghetta a deportace, podle mého názoru nesmí patřit do výbavy demokratického politika.," vyjasnil svůj postoj. Do vedení strany podpoří předsedkyni poslaneckého klubu Vlastu Parkanovou.

V případné čtyřkoaliční vlády má podle lidoveckého poslance jeho strana větší možnost prosadit své priority, než její političtí partneři. "V širším uskupení má středová strana vždycky více šancí prosadit ze svého programu větší část, než její sousedé na levici i pravici, byť jsou silnější," napsal Kalousek s tím, že by nová vláda měla smysl jen tehdy, pokud by se zavázala prosadit reformy veřejných rozpočtů.

Na současné politické situaci mu vadí, že politici jsou skálopevně přesvědčeni o pravdivosti vlastních názorů a každý kompromis je označován za zbabělost.