"Pokud strany zastoupeny ve vládní koalici zjistí, že dále spolu nemohou spolupracovat, nemá smysl to asi prodlužovat. To znamená, že by předčasné volby mohly být nejdříve v červnu 2008," upřesnil Paroubek.

Nový kabinet by si měl jako priority vytyčit přijetí eura nejpozději do roku 2012, důchodovou reformu, boj s korupcí, reformu policie a zlepšení stavu ve zdravotnictví.

Předseda sociálních demokratů se vyjádřil i k možné podobě vládní koalice. "Těžko si umím představit formaci složenou ze čtyř politických stran," řekl Paroubek, který už dříve dal najevo, že by podle něj ve vládě měly být jen ODS, ČSSD a KDU-ČSL.

ODS se bude partnerů ptát na předčasné volby

Po víkendovém kongresu ODS by se vyjednávání o nové vládě měla tento týden opět rozběhnout naplno. Občanští demokraté plánují setkání s dalšími stranami, u kterých budou nejprve zjišťovat, jaký je jejich postoj k předčasným volbám. Pak by měly přijít na řadu programové otázky budoucí Topolánkovy vlády. Po jednání stranického grémia to Právu řekl místopředseda ODS Petr Bendl.

Podle něj budou politici ODS dávat dohromady programové priority s tím, zda mají šanci na podporu také u dalších stran, tedy u lidovců, zelených a soc. dem. Na otázku, zda budou vyjednavači ODS prosazovat termín předčasných voleb v roce 2007, Bendl řekl: "Chceme prověřit, jaký je jejich názor na předčasné volby."

ODS také rozšířila svůj vyjednavaci tým, do kterého kromě předsedy Mirka Topolánka, šéfa poslanců Petra Tluchoře a místopředsedy Petra Nečase přibude také dosavadní pražský primátor Pavel Bém, který byl zvolen prvním místopředsedou.