Nelíbí se jim, že Topolánek příliš ustoupil ČSSD a chce ji k jednání přizvat. Budou chtít, aby jim svůj postoj vysvětlil.

Proti spolupráci s ČSSD vystoupí plzeňská a krajská organizace strany.  "Se znepokojením sledujeme poslední kroky vedení ODS při vyjednávání o sestavení nové vlády," uvádí se v pátečním prohlášení, pod nímž je podepsán například ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Podle představitelů plzeňské ODS by strana měla raději odejít do opozice, než se dohodnout s ČSSD.

Premiér ve čtvrtek zopakoval, že odmítá velkou koalici, v niž stále sociální demokraté doufají. "Nechceme připustit vládu s podporou komunistů," sdělil také Topolánek.

Právě k takové vládě by zřejmě sáhla ČSSD, pokud by dostala třetí pokus. I kdyby takový kabinet nedostal důvěru, vedl by zemi až do předčasných voleb, tedy několik měsíců. Což znamená déle, než by trvaly oba Topolánkovy kabinety.

Předsedou opět Topolánek

Na začátku kongresu, v sobotu ráno, se do Veletržního paláce přijede podívat i prezident a zakladatel strany Václav Klaus.

V neděli budou občanští demokraté volit předsedu strany. Stane se jím opět Topolánek. Nemá protikandidáta a podpořili ho všechny krajské organizace. Za Topolánkova vedení vyhrála ODS volby do Sněmovny i do Senátu.

Souboj proběhne o křeslo prvního místopředsedy. Usiluje o něj pražský primátor Pavel Bém, post bude obhajovat ministr práce Petr Nečas.

Otázka předčasných voleb

Jednou z hlavních otázek bude termín předčasných voleb. ODS ještě minulý týden chtěla, aby se uskutečnily co nejdříve. V pondělí ale ustoupila a je ochotná posunout je až na rok 2009 s tou podmínkou, že vláda, která dostane důvěru Sněmovny, bude provádět reformy. To se mnoha členům ODS, právě ve chvíli, kdy strana v preferencích válcuje ČSSD, nelíbí. Raději by vyvolali předčasné volby, protože spolupráce s ČSSD straně zřejmě voliče zase ubere.

Jedním z těch, co si myslí, že volby by měly být co nejdříve, je například středočeský hejtman Petr Bendl. "Kongres bude diskutovat o tom, jak se postaví k termínu předčasných voleb. S tím souvisí i to, s kým a jak moc silně jít do nové vlády," řekl Bendl ČTK. Strana podle něj může veřejnosti těžko vysvětlit, že chce volby rok před řádným termínem, to už snadněji vysvětlí jednání s ČSSD. S Bendlem souhlasí například i šéf europoslanců této strany Jan Zahradil.