Premiér Mirek Topolánek se snaží dohodnout na vládě se všemi politickými stranami. Své ministry tak dostane i ČSSD a KDU-ČSL. ODS chce podporu všech stran, vyjma komunistů. Předseda Strany zelených Martin Bursík se už dříve nechal slyšet, že jejich strana v takovém případě do vlády nominuje odborníky.

Podle předběžných dohod by měl resort ministra zahraničí připadnout expředsedovi Sněmovny Lubomíru Zaorálkovi (ČSSD). Nynější předseda Sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD) by mohl řídit ministerstvo pro místní rozvoj. Do křesla ministra životního prostředí by se vrátil Libor Ambrozek (KDU-ČSL), který resort řídil v předchozím kabinetu.

Premiér a předseda ODS Topolánek přijde ve středu na Pražský hrad představit prezidentovi koncepci vlády, kterou zatím dojednal.

ODS po pondělní schůzce s ČSSD ustoupila od myšlenky předčasných voleb příští rok, ČSSD přestala trvat na velké koalici. Topolánek řekl, že pokud bude vláda ochotná dělat potřebné reformy, mohla by vydržet až do roku 2009, kdy bude země předsedat EU. Na předčasných volbách ale strana trvá. [celá zpráva]

Kdo by mohl být v nové vládě
funkce nynější navrhovaný
ministr zahraničí Alexandr Vondra (ODS) Lubomír Zaorálek (ČSSD)
ministr pro místní rozvoj Petr Gandalovič (ODS) Miloslav Vlček (ČSSD)
ministr životního prostředí Petr Jan Kalaš (nestraník) Libor Ambrozek (KUD-ČSL)
ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) Vlasta Parkanová (KDU-ČSL)
ministr zemědělství Milena Vicenová (nestraník) Michal Hašek (ČSSD)