K možnému vzniku vlády ODS, ČSSD a KDU-ČSL, o níž se mluví od páteční večera v kuloárech ODS [celá zpráva], předseda sociálních demokratů řekl: "Nevím, kdo s tou variantou přichází. Budeme čekat, s čím v pondělí přijdou vyjednavači ODS, k tomu se potom vyjádříme. Nepochybně dostaneme formalizovaný návrh. Pokud s touto variantou přijdou, budeme o ní jednat.  Nevím, zda bude přijatelná, dáváme přednost jiným variantám. Mohlo by to být řešení na půdorysu velké koalice nebo menšinové vlády za podpory ČSSD." V obou případech by ale vzniklá vláda neměla vládnout celé čtyři roky. 

Ke spekulacím o vznikající vládě na bázi ODS, ČSSD a KDU-ČSL se v sobotu na zlínském regionálním sněmu ODS pro Právo vyjádřil i Petr Nečas (ODS): "Není na pořadu dne, se sociální demokracií jsme nejednali a sejdeme se s nimi až v pondělí."

Paroubek po schůzce ÚVV ČSSD také informoval, za jakých podmínek by mohla fungovat velká koalice: "Takováto vláda by byla postavená na středovém programu, který bude kompromisem programu ODS Modrá šance a programu ČSSD."

Paroubek na zasedání ÚVV zdůvodnil postup vedení sociálních demokratů při jednání o vzniku nové vlády. ÚVV postup vedení jednomyslně schválil. "Vedení sociální demokracie má podporu ve všech krocích, které jsme naznačili," řekl Paroubek.

"V sociální demokracii nezuří vnitrostranický boj," řekl místopředseda  ČSSD Bohuslav Sobotka. ČSSD má také podporu ÚVV ve vyjednávání o vládě příští týden.

ČSSD čeká na kongres ODS

Na ÚVV se jednalo podle Paroubka i o výsledcích komunálních a senátních voleb.

Součást usnesení ÚVV bylo podle Paroubka i memorandum ČSSD k čerpání peněz z EU na léta 2007-2013. ČSSD navrhuje určitá opatření, aby čerpání bylo rychlé a úspěšné.

Sociální demokraté se už pátek shodovali, že s představiteli ODS nebude kloudná řeč o vládě do jejich kongresu, který se koná příští víkend v Praze. "ODS je před kongresem poněkud v křeči," poznamenal místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Místopředseda Sněmovny Lubomír Zaorálek očekává, že před kongresem se budou představitelé ODS chlubit silnými vyjádřeními. "Na místopředsednické funkce kandiduje 16 kandidátů," řekl Zaorálek.