Topolánek tak narážel na nabídku ČSSD, která vyzvala ODS, aby s nimi jednala o nové vládě exkluzivně, tedy bez ostatních stran. [celá zpráva]

"Jednání zahajujeme v pondělí, abychom mohli ve středu podat určitou mezizprávu panu prezidentu Václavu Klausovi," uvedl šéf ODS.

Topolánek se také vyjádřil k prohlášení šéfa ČSSD Jiřího Paroubka, že by byl ochoten přijat křeslo předsedy Sněmovny, pokud budou zahájena jednání o nové vládě. [celá zpráva]

 "Pokud by tento krok Jiřího Paroubka byl součástí nějakého širšího komplexního řešení, nějaké dohody demokratických stran, tak by to jako vstřícný krok mohlo být bráno," prohlásil premiér Topolánek. Krok, který by vedl případně ke zvolení Jiřího Paroubka předsedou Sněmovny, musí být podle Topolánka výsledkem širší dohody.

Sobotka: ČSSD je ochotna vzdát se třetího pokusu

Místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka ve čtvrtek ve Frekvenci 1 uvedl, že ČSSD by byla ochotna se vzdát třetího pokusu, pokud by byl Paroubek zvolen předsedou Sněmovny. "Jsme připraveni naznačit, že se toho třetího pokusu případně vzdáme, a to právě tou kandidaturou Jiřího Paroubka na předsedu Poslanecké sněmovny," uvedl Sobotka. Dodal, že ale chtějí, aby ODS s nimi vyjednávala exkluzivně.

Sobotka uvedl, že řada lidí v ČSSD podmiňuje dohodu o podpoře vlády ODS tím, aby odešlo několik ministrů ODS. Například ministr vnitra Ivan Langer, financí Vlastimil Tlustý či obchodu a průmyslu Martin Říman. "Osobně nejsem stoupencem, abychom mluvili do personálních otázek vládě," řekl Sobotka.

Poslední události kolem sestavování vlády
Paroubek by vzal křeslo šéfa Sněmovny
Komunisté chtějí o vládě jednat se všemi
V ODS znějí hlasy pro i proti spolupráci s ČSSD
Tlustý je pro menšinovou vládu ODS
ČSSD čeká od Topolánka písemné návrhy
Klaus opět jmenoval Topolánka premiérem
Paroubek: Velká koalice je upřímnější
Topolánek: Budu jednat se všemi stranami
Topolánek přijal, bude dál premiérem