Nejednat výhradně s ČSSD rozhodlo ve čtvrtek grémium ODS. Uvedla to místopředsedkyně strany Miroslava Němcová s tím, že občanští demokraté chtějí jednat i s dalšími stranami.

"Dosavadní postoje pana Paroubka nebyly konzistentní a jsou vždy ryze účelové. Tím účelem je poškodit soupeře. V žádném případě se nechceme nechat zahnat do kouta. Tak naivní nejsme,"  řekla Němcová, podle které v úvahu nepřipadá ani návrh ČSSD podpořit na dva roky menšinovou vládu ODS.

Tlustého prohlášení uvítal místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach, podle kterého je dobrým základem pro jednání. "Je to příslib, že je možné hledat novější dimenzi. Uvidíme, jaký přijde písemný návrh od pana Topolánka," uvedl místopředseda.

Písemnou reakci Topolánka očekává i předseda soc. dem Jiří Paroubek. "Nebudu se vyjadřovat k dílčím návrhům," dodal Paroubek.

Tlustý v rozhovoru pro Právo uvedl, že by si menšinovou vládu ODS podporovanou ČSSD dovedl představit. "Mně osobně se zdá, že je to také možná varianta, pokud by to sociální demokracie myslela vážně, což je asi ta kardinální otázka," uvedl Tlustý. [celá zpráva]

S tím ale nesouhlasí předseda poslanců ODS Petr Tluchoř. "Odmítám nějakou exkluzivní spolupráci se sociální demokracií. Opakovaně říkáme, že velká koalice s ČSSD na bázi opoziční smlouvy nebo tolerance menšinové vlády ODS je naprosto nepřijatelná," řekl Novinkám po čtvrtečním jednání grémia strany. Tluchoř je také členem týmu ODS, který vede jednání s ostatními stranami o sestavení nové vlády.

Grémium ODS se podle něj ve čtvrtek shodlo na tom, že existují dvě možné varianty řešení povolební situace. "V tuto chvíli je možné buď nějaké stabilní řešení nebo předčasné volby," upřesnil Tluchoř.

Poslední události kolem sestavování vlády
Tlustý je pro menšinovou vládu ODS
ČSSD čeká od Topolánka písemné návrhy
Klaus opět jmenoval Topolánka premiérem
Paroubek: Velká koalice je upřímnější
Topolánek: Budu jednat se všemi stranami
Topolánek přijal, bude dál premiérem

K nabídce soc. dem. se staví přinejmenším vlažně většina občanských demokratů. Proti je například i druhý člen vyjednávacího týmu a místopředseda strany Petr Nečas, podle kterého má nabídka ČSSD vést k tomu, aby se ODS rozešla s lidovci a zelenými, "aby je poté pan Paroubek mohl zlákat na svou stranu".