Paroubek upřesnil, že případná dohoda nebude obdobou opoziční smlouvy z let 1998-2002. "Určitě to nebude smlouva tohoto typu," uvedl. Případná dohoda s ODS na vládě by podle šéfa soc. dem. měla být veřejná, průzračná a krystalicky čistá. Paroubek dodal, že od ODS očekává "tvůrčí přístup".

Paroubek nabízí Topolánkovi podporu menšinové vlády ODS nebo velkou koalici, oboje na dva roky. Kabinet s důvěrou až do konce volebního období si Paroubek neumí představit. Příslušná smlouva by podle jeho slov mohla být hotova do dvou týdnů.

Předseda ČSSD sice zdůraznil státotvornost své strany a podložil to příkladem, že přestala mluvit o vlastním pokusu o sestavení vlády, později ale dodal, že se sociální demokraté šancí na vytvoření vlády nevzdávají.

Poslední události kolem sestavování vlády
Klaus opět jmenoval Topolánka premiérem
Paroubek: Velká koalice je upřímnější
Topolánek: Budu jednat se všemi stranami
Topolánek přijal, bude dál premiérem

Topolánek při odchodu z Hradu uvedl, že bude usilovat o to, aby jeho vláda získala důvěru Sněmovny. Jeho pozice je výjimečná z toho důvodu, že je zároveň odstupujícím ministerským předsedou a premiérem pověřeným sestavením nové vlády. Současná vláda ukončí svou činnost po jmenování nového kabinetu.

Topolánek zatím nechtěl komentovat, jestli a případně jakými personálními a programovými změnami projde dosavadní vláda. Připustil ale, že v úvahu připadají dvě základní varianty. "Jedna vede k výrazné změně vlády, druhá vede k malé změně vlády," uvedl.