"Přijímám pověření k sestavení vlády," uvedl Topolánek. Vzít do rukou druhý pokus premiérovi doporučily i grémium a výkonná rada ODS. "Rozhodnutí výkonné rady bylo potvrzení mého rozhodnutí nabídku směřovanou vůči mé osobě přijmout," dodal šéf ODS.

Připadnou podobu nové vlády a postup při jejím sestavování Topolánek odmítnl komentovat.

Prezident Topolánkovi post nabídl v pondělí. Ten se poté nechal slyšet, že by v premiérském křesle viděl raději někoho méně stranického.

Poslední vývoj při sestavování vlády
Topolánek přijal, bude dál premiérem
ČSSD nabízí jednání o menšinové vládě ODS
ODS zahajuje nové kolo jednání o vládě
Politici pochybují, že Klaus urychlil cestu k volbám

V úterý se měli u prezidenta sejít původně předsedové všech stran zastoupených ve Sněmovně. Klaus ale schůzku v pondělí zrušil. Politici mu měli přinést názory svých straníků na dohodu, kterou jim navrhnul, tedy vládu s časově omezeným mandátem.

ČSSD ale už několik hodin po schůzce řekla, že Klausův návrh nepodpoří. Prezident proto v pondělí řekl, že jiné řešení už nevidí a rozhodl se sestavením vlády pověřit znovu Topolánka. [celá zpráva]

Jednou z možností nyní je, že ODS obnoví jednání s KDU-ČSL a Stranou zelených o trojkoalici. ČSSD už v pondělí odpoledne nabídla, že je ochotná tolerovat menšinovou vládu ODS za podmínky, že by předčasné volby byly v roce 2008.

Takovou formu skryté velké koalice ale odmítají jak zelení, tak komunisté. Zatímco si zelení přejí dospět co nejdříve k předčasným volbám a navrhují vládu odborníků, která by k nim zemi dovedla, komunisté preferují středolevou vládu nebo vládu národní shody všech stran. [celá zpráva]