Topolánek v pondělí v reakci na prezidentovu nabídku ovšem také řekl, že pokud ji nakonec přijme, zkusí zformovat vládu, která by vládla nejméně do předčasných voleb. Nový kabinet by se podle něj od toho nynějšího zřejmě lišil.

"Sestavit stejnou vládu je velmi nepravděpodobné, dokonce si myslím, že šanci by měla vláda, kterou by vedl někdo méně stranický, než je Mirek Topolánek. Pokusím se pana prezidenta ptát, jestli taková možnost existuje," řekl v pondělí předseda ODS.

ČSSD chce svůj pokus

"Předpokládáme, že i druhý Topolánkův pokus bude neúspěšný. ČSSD trvá na vlastním pokusu sestavit vládu. V případě jmenování Topolánka bychom o to usilovali ve třetím kole," řekl Právu místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

"Vzhledem k tomu, že pan Topolánek při sestavování vlády při prvním pokusu neuspěl, tak tomu rozumím tak, že to může být druhý pokus vedoucí k předčasným volbám," komentoval prezidentovo rozhodnutí místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach.

ODS mrzí zrušená úterní schůzka na Hradě

Místopředsedu ODS, ministra vnitra Ivana Langra, Klausovo prohlášení zaskočilo. "Mně to připadne poněkud ukvapené a domnívám se, že pan prezident měl počkat až na schůzku úterní předsedů všech stran, aby si vyslechl přesně jejich stanoviska k řešení," řekl Langer Právu. Klaus se rozhodl zrušil plánovanou úterní schůzku zástupců parlamentních stran na Hradě, protože podle svých slov rezignoval na úsilí hledat dohodu "tam, kde se o ni nestojí". [celá zpráva]

"O dalším postupu se poradíme," řekl první místopředseda ODS Petr Nečas. V úterý se podle něj sejde Výkonná rada ODS. Nečase překvapilo prezidentovo rozhodnutí zrušit úterní schůzku. Obstrukce ČSSD nejsou důvodem ke zrušení setkání s dalšími čtyřmi stranami, uvedl Nečas.

Langer Právu řekl, že Topolánkovi nebude nic doporučovat. Neví prý nic o tom, že by Klaus své prohlášení s ODS předem konzultoval.

Na Hradě se chtěli sejít i lidovci a komunisté

"Jsem dost překvapená, protože jsem myslela, že prezident s rozhodnutím počká až do zítřka. Jmenovat znovu pana Topolánka ale má logiku v tom, že Topolánek nabídl duhovou koalici, kterou vidím jako rozumné řešení. Tím, kdo blokuje jednání není ČSSD jako taková, ale osobně pan Paroubek," řekla Novinkám poslankyně KDU-ČSL Michaela Šojdrová.

"Budeme s napětím sledovat, jestli pan Topolánek tu nabídku přijme. Pokud ano a pojal by to jako opakování svého neúspěšného letního pokusu, tak bych to musel vnímat jako zkratku k třetímu pokusu," řekl Novinkám místopředseda KSČM Jiří Dolejš. Podle něj je neústupnost nejen na straně ČSSD, ale především na straně Mirka Topolánka. "Odstupující premiér nevytvořil dostatečný prostor k tomu, aby chování sociální demokracie mohlo být pestřejší," dodal.

Pondělní jednání o vládě
Klaus rozhodl, Topolánek má druhý pokus
Topolánek: méně stranický premiér by měl větší šanci uspět
Paroubek je ochoten v jednáních s ODS k ústupkům

Zelení by chtěli místo Topolánka raději nestraníka

Klausovo prohlášení nečekala ani Strana zelených, které vadí, že prezident zrušil úterní schůzku prostřednictvím televizní obrazovky. "Každopádně by vláda neměla být stranická a bylo by nejvhodnější, kdyby pan Topolánek šel cestou navrhnutí nestranického předsedy vlády. Bereme to ale jako další pokus, který vede ústavní cestou k předčasným volbám, a to je dobře," sdělila Novinkám poslankyně zelených Kateřina Jacques. Podle ní pokračuje sociální demokracie už od červnových voleb v odmítání své opoziční role.